Forma excelentă a lui Mahrez aduce revenirea spectaculoasă a lui Manchester CityAFP
Manchester City a redus la cinci puncte distanța față de liderul Arsenal după ce a revenit de la două goluri încasate în finalul primei reprize și s-a impus cu 4-2 în fața celor de la Tottenham Hotspur, care au pierdut acum toate cele cinci meciuri disputate împotriva echipelor aflate deasupra lor în clasamentul Premier League.

Mai multe statistici în partida Manchester City - Tottenham

City a început mai bine partida și a început să își găsească ritmul după un început de meci destul de cuminte, cu Jack Grealish căutând să exploateze spațiile pe partea stângă. El i-a servit pe İlkay Gündoğan și Julián Álvarez, dar niciunul dintre cei doi nu a reușit să înscrie în poarta lui Hugo Lloris.

Oamenii lui Antonio Conte au oferit foarte puțin în atac, iar Son Heung-Min l-a forțat pe Ederson să facă prima paradă a meciului, pentru a opri lovitura de cap a coreeanului la o centrare bună a lui Ben Davies.

Rico Lewis a fost aproape să înscrie, însă șutul său, deviat de Son, a fost respins în ultimul moment de Lloris.

Cu toate acestea, prima repriză a ajuns la o concluzie nebună, Spurs marcând de două ori în trei minute îngrozitoare pentru Ederson.

Tentativa sa de pasă către Rodri a fost interceptată de Rodrigo Bentancur în interiorul careului, permițându-i lui Dejan Kulusevski să preia mingea pierdută și să deschidă scorul. Acest avantaj a fost dublat atunci când brazilianul a respins șutul lui Harry Kane în calea compatriotului său Emerson Royal, care a reluat cu capul pentru a o face pe Spurs să creadă că este pe drumul spre o nouă noapte memorabilă pe Etihad.

City câștigase doar unul dintre cele 54 de meciuri anterioare din PL după ce a fost condusă la mai mult de două goluri la pauză, dar a reușit să șteargă avantajul lui Tottenham cu două goluri în decurs de trei minute în repriza a doua.

Riyad Mahrez a fost instigatorul, deoarece centrarea sa a creat haos în zonă, iar Álvarez a trimis mingea în poartă.

Rodri l-a lansat apoi cu o pasă foarte bună în careu pe același Mahrez, care a trimis mingea cu capul către Haaland, norvegianul reușind pe lângă egalare să pună capăt celor două meciuri fără goluri în campionat.

Revenirea a fost completată de senzaționalul Mahrez, a cărui pătrundere în careu după o greșeală a lui Perisic i-a permis să trimită un șut puternic cu piciorul drept, iar mingea ușor deviată de Davies a trecut pe lângă Lloris și s-a oprit în poartă.

Un al patrulea gol al lui City a îndulcit situația din ultimele etape, grație magnificului Mahrez, care a pedepsit fără milă greșeala lui Clément Lenglet în apărare și a oferit un final frumos, trimițând elegant mingea peste Lloris.

Oamenii lui Conte rămân în continuare cu un gust amar, în condițiile în care au venit după o altă înfrângere dureroasă suferită în fața lui Arsenal (2-0) în etapa trecută, în derby-ul nord-londonez. Spurs încă așteaptă să câștige în cel puțin două meciuri consecutive în deplasare în acest sezon.

Perspectivele lor de a se califica în sezonul viitor în Liga Campionilor devin tot mai îndepărtate și aparent greu de accesat, iar acum sunt la cinci puncte în spatele ocupantei locului patru, Newcastle United, după ce au jucat cu un meci mai mult decât coțofenele. Între timp, City a evitat rușinea unei a treia înfrângeri consecutive în campionat în fața lui Spurs și o amenință periculos pe Arsenal în cursa pentru titlu, fiind la o distanță de 5 puncte în spatele tunarilor.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Riyad Mahrez (Manchester City)