Final dramatic la Botoșani. Rapid câștigă în prelungiri după un eurogol al lui D. GrigoreOpta by StatsPerform/ Rapid
Rapid București s-a impus cu 2-1 pe terenul lui FC Botoșani într-un meci din etapa a 28-a din SuperLiga. Giuleștenii au obținut astfel prima victorie în deplasare din ultimele trei luni și jumătate, precedentul succes pe teren străin fiind cel obținut cu FC Hermannstadt pe 14 octombrie.

FC Botoșani a început în forță partida și a avut o primă ocazie prin Mailat, care după ce a scăpat de Onea și Albu a șutat din unghi direct în portarul Horațiu Moldovan, deși avea mai mulți coechipieri demarcați în careul oaspeților.

Fundașii giuleșteni au fost puși din nou sub presiune în minutul 18, când Roman II a reușit să strecoare mingea în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Dominația gazdelor a continuat pe tot parcursul primei reprize, însă vechiul clișeu ”ocaziile se răzbună” s-a dovedit și de această dată adevărat, Pănoiu reușind să-l învingă pe Papp cu un gol de la distanță (42).

Imediat după pauză botoșănenii și-au reluat șarjele ofensive, Morais fiind la un pas de a-l învinge pe Moldovan, dar portarul giuleștean a reușit să respingă de pe linia porții.

Statistica partidei FC Botoșani - Rapid
Statistica partidei FC Botoșani - RapidOpta by StatsPerform

Același Moldovan a intervenit providențial în minutul 66 la o lovitură de cap a lui Mutombo și a reușit să devieze mingea în bară.

Presiunea gazdelor și-a spus în cele din urmă cuvântul în minutul 90, când Camara a interceptat un șut slab al lui Dican și a reușit să restabilească egalitatea.

Meciul părea să se îndrepte spre o remiză când Dragoș Grigore a reușit probabil golul carierei. În minutul 90+4, fundașul central a preluat pe piept o centrare a lui Papeu și a reluat spectaculos din ”foarfecă” în plasa lui Papp, care nu a mai putut interveni.

Rapid pleacă de la Botoșani cu toate cele trei puncte și urcă cel puțin până mâine pe locul trei în SuperLiga.

Statistica partidei FC Botoșani - Rapid București pe Flashscore!