Ferrari neagă informațiile potrivit cărora șeful echipei F1 riscă să fie concediatProfimedia
Ferrari a negat informațiile apărute în presă, potrivit cărora șeful echipei de Formula 1, Mattia Binotto, ar urma să fie înlocuit de Frederic Vasseur de la Sauber după finalul sezonului.

Ziarele Corriere della Sera și Gazzetta dello Sport sugeraseră că francezul Vasseur ar fi fost propus pentru a prelua echipa în ianuarie.

"În legătură cu speculațiile apărute în presă privind poziția directorului echipei Scuderia Ferrari, Mattia Binotto, Ferrari afirmă că aceste zvonuri sunt total nefondate", a precizat echipa.

Ferrari a câștigat patru curse în 2022, dar promisiunile de la începutul sezonului au dispărut din cauza lipsei de fiabilitate mecanică, a erorilor de strategie și a greșelilor piloților.

Red Bull a câștigat ambele titluri, iar Max Verstappen, acum dublu campion mondial, a obținut un record de 14 victorii într-un singur sezon.

Ferrari este acum în pericol să coboare pe locul trei în clasamentul general al constructorilor după cursa de final de sezon din acest weekend de la Abu Dhabi.

Binotto și-a petrecut întreaga carieră la Maranello și a fost numit șef de echipă în ianuarie 2019, înlocuindu-l pe Maurizio Arrivabene.