FCU Craiova a făcut scor cu U Cluj pe stadionul Ion Oblemenco lipsit de spectatori

FCU Craiova s-a impus cu 5-0 în fața celor de la U Cluj
FCU Craiova s-a impus cu 5-0 în fața celor de la U ClujAgerpres
FCU Craiova s-a impus cu 5-0 în fața celor de la U Cluj în runda cu numărul 24 din Superliga.

Statistici FCU Craiova - U Cluj 5-0

Este cu siguranță cea mai categorică victorie obținută de FCU Craiova în acest sezon. Succesul în fața lui U Cluj a venit chiar într-un meci care s-a jucat fără spectatori, patronul Adrian Mititelu pedepsindu-i astfel pe fanii oltenilor după scandările xenofobe care au dus la oprirea meciului de la Sepsi.

FCU Craiova și U Cluj: poziție în clasament și golaveraj
FCU Craiova și U Cluj: poziție în clasament și golaverajFlashscore

Chițu a deschis scorul pentru olteni încă din minutul 12, în urma unui șut din întoarcere din afara careului care l-a învins pe portarul Iliev.

După două minute, același Chițu a fost foarte aproape să facă dubla după o minge deviată dintr-un corner. Balonul a trecut însă pe lângă poartă.

Francezul Bahassa a trecut și el pe lângă gol.

La mijlocul primei reprize însă, atât Chițu cât și Bahassa s-au revanșat pentru ratările lor. Mijlocașul francez i-a pasat atacantul oltean care a înscris pentru 2-0 cu un șut din interiorul careului.

La distanță de aproximativ 10 minute, Albu a făcut 3-0 cu un șut superb din afara careului, după o pasă primită de la același Bahassa. Pentru mijlocașul de 21 de ani a fost prima reușită în Superliga.

În repriza secundă, ocaziile dar și golurile au aparținut tot gazdelor. Bauza a tras peste poartă dintr-o poziție favorabilă, în timp ce Ganea a fost oprit de portarul Iliev.

În finalul partidei, FCU Craiova a marcat alte două goluri. După ce a oferit două pase decisive în prima repriză, de data asta a fost rândul lui Bahassa să fie servit de Miron, care a recuperat balonul după o greșeală în defensiva clujeană.

Meciul a mai avut parte de o premieră: un alt tânăr jucător al Craiovei, Blănuță, a înscris în minutul 90, tabela oprindu-se astfel la scorul de 5-0 în favoarea lui FCU Craiova.

U Cluj se află pe poziția 14 în Superliga, cu 23 de puncte în 24 de etape, în timp ce oltenii sunt pe locul 9, cu 27 de puncte.

FCU așteaptă însă și decizia din partea FRF în ceea ce privește incidentul care s-a produs în partida de la Sepsi.