FCSB și Universitatea Craiova au terminat la egalitate în derby-ul etapei 26

FCSB - Universitatea Craiova 1-1, în etapa cu numărul 26 din Superliga
FCSB - Universitatea Craiova 1-1, în etapa cu numărul 26 din SuperligaAgerpres
FCSB și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul etapei cu numărul 26 din Superliga.

”Roș-albaștrii” au ratat șansa de a obține cea de-a treia victorie consecutivă, după ce au fost egalați în prelungiri de Universitatea Craiova.

Statistici
StatisticiFlashscore

Încă din primul minut al partidei, FCSB se afla la conducere, după ce Edjouma a reușit cel de-al patrulea său gol consecutiv și al șaselea în acest sezon pentru formația antrenată de Leo Strizu. Reușita a fost semnată la un corner la care inițial Miculescu a trimis mingea în bară, apoi mijlocașul francez a împins-o în poartă, aflându-se într-o poziție favorabilă.

Insistențele oltenilor aveau să dea roade în minutele de final, golul egalizator venind tot în urma unui corner. Koljic a trimis în poartă, la o fază la care portarul Târnovanu nu a ieșit prea inspirat dintre buturi.

FCSB adună 48 de puncte și se clasează pe poziția a treia în Superligă în urma acestui rezultat, în timp ce Universitatea se poziționează mai jos cu două locuri, având 45 de puncte.

FCSB - Universitatea Craiova: poziție în clasament și golaveraj
FCSB - Universitatea Craiova: poziție în clasament și golaverajFlashscore

Statistici FCSB - Universitatea Craiova

Min 90+6: Final de partidă pe Arena Națională! FCSB și Universitatea Craiova încheie acest duel la egalitate, scor 1-1.

Min 90+5: Șutul lui Koljic trece puțin pe lângă poartă. Mingea a fost deviată, iar Craiova beneficiază de un corner.

Min 90: Gool Universitatea Craiova! Târnovanu a ieșit neinspirat dintre buturi la un corner al oltenilor, iar mingea se oprește în poartă după o deviere a lui Iulian Cristea.

Min 89: Ocazie uriașă pentru Universitatea. Târnovanu apără cu un reflex superb șutul lui Koljic, aflat într-o poziție favorabilă în interiorul careului.

Min 70: Edjouma apare la bara a doua și reia cu capul o centrare în urma unui corner executat de Cordea. Balonul se duce însă pe lângă poarta lui Popescu.

Min 48: O nouă șansă pentru Universitatea Craiova. Markovic reia cu o lovitură de cap dintr-o centrare venită de la Crețu.

Min 46: Laurențiu Popescu intervine și respinge un șut puternic trimis de Florinel Coman.

Min 45+5: Final de primă repriză pe Arena Națională! FCSB o conduce la pauză pe Universitatea Craiova cu 1-0.

Min 45+4: Markovic trimite pe poartă, însă Târnovanu reține cu ușurință balonul.

Min 45: Arbitrul central se consultă cu asistenții din camera VAR care au arătat faptul că Miculescu se afla în poziție de ofsaid. Astfel, cartonașul roșu văzut de Ndong în urmă cu doar câteva minute se anulează, iar jucătorul poate rămâne în teren alături de coechipierii săi.

Min 44: Ndong vede cartonașul roșu după ce îl faultează pe Miculescu din postura de ultim apărător. Craiovenii, nevoiți să evolueze în 10 oameni.

Min 30: Laurențiu Popescu se opune din nou la un șut trimis de Cordea.

Min 9: Andrei Ivan ratează șansa de a înscrie pentru Universitatea Craiova.

Min 2: Gool FCSB! Edjouma trimite mingea în poartă după ce Miculescu a deviat balonul în bara transversală cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Min 1: Miculescu a fost aproape de a înscrie cel mai rapid gol al sezonului. Tavi Popescu a recuperat balonul într-o poziție bună și i-a pasat atacantului, însă șutul acestuia a fost blocat de portarul Laurențiu Popescu.

Echipele de startFlashscore

Cele două echipe sunt despărțite de doar trei puncte în clasament, ambele având ca obiectiv câștigarea partidei pentru a rămâne cât mai aproape de liderul Farul Constanța.

FCSB va încerca să lege trei victorii consecutive și să-și consolideze locul trei în clasament, în fața Rapidului, care a remizat la Mioveni.

Forma echipelor
Forma echipelorFlashscore

FCSB și Univ. Craiova sunt echipele cu cele mai multe șuturi expediate spre poarta adversă. FCSB are o medie de 15,5 șuturi/meci, în timp ce Universitatea Craiova 14,3 șuturi/meci. Cu toate acestea, bucureștenii ocupă locul doi în clasamentul celei mai bune ofensive (42 de goluri), în timp ce oltenii sunt doar pe șase (32 de goluri).

Din 2014, de la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă, cele două echipe s-au mai întâlnit de 29 de ori în prima ligă. De 20 de ori s-au impus bucureștenii, de șase ori au câștigat oltenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Partida tur s-a încheiat cu victoria oltenilor, care au câștigat și ultimul duel desfășurat pe Național Arena.

Rezultate meciuri directe
Rezultate meciuri directeFlashscore

Universitatea Craiova se deplasează la București pentru a încheia o serie de foc, în care a întâlnit pe Farul Constanța, CFR Cluj și acum FCSB. Până acum, trupa lui Neagoe are un bilanț neutru din aceste întâlniri, înfrângere cu Farul Constanța și victorie cu CFR Cluj.

Pintilii nu va putea conta în acest meci pe Olaru, care este suspendat. Golgheterul echipei, Compagno, este de asemenea incert după ce s-a accidentat la antrenamente.