FA Cup: Bristol City - Manchester City. Guardiola întâlnește o echipă invincibilă în 2023

Bristol City - Manchester City începe de la ora 22:00
Bristol City - Manchester City începe de la ora 22:00Profimedia
Bristol City și Manchester City se întâlnesc marți, 28 februarie, în optimile de finală din cadrul FA Cup. Deși se deplasează pe terenul unui adversar din Championship, duelul cu Bristol nu va fi unul deloc ușor pentru Guardiola și cetățeni. Flashscore vă prezintă principalele informații și statistici din culisele celor două tabere înainte de marea lor confruntare care va începe de la ora 22:00.

Bristol City nu a mai trecut de turul cinci al FA Cup din 1973/1974, care a fost, în mod interesant, al cincilea și ultimul sezon în care turneul s-a încheiat cu o fază de play-off pentru locurile trei și patru.

Echipa lui Nigel Pearson țintește play-off-ul din Championship în luna mai, dar se aliniază pentru cel mai dur test al sezonului împotriva lui Manchester City. Bristol este într-o formă bună, deoarece este neînvinsă în 12 meciuri consecutive.

”The Robins” au prins încredere și pot provoca aproape pe oricine pe Ashton Gate Stadium, unde sunt neînvinși în șapte meciuri și au pierdut doar unul dintre ultimele cinci meciuri din FA Cup, însă chiar și acel eșec a venit după prelungiri.

Bristol City a dovedit, de asemenea, că este pregătită și pentru dueluri tari la ei acasă, învingând rivalii lui City, Manchester United, cu 2-1 în Cupa Ligii în 2017, grație unei performanțe remarcabile reușite de mijlocașul Alex Scott, poreclit "Guernsey Grealish", tânărul sperând să facă un meci bun și împotriva cetățenilor, declararând că partida este o "ocazie specială pentru toată lumea de la club".

Jack Grealish, omul după care Scott și-a modelat jocul, își propune să ajute Man City să continue să urmărească al șaptelea titlu în FA Cup și să își extindă seria de cinci meciuri competitive fără înfrângere după victoria de sâmbătă din campionat cu 4-1 împotriva lui Bournemouth.

Totuși, City a marcat și a primit goluri în toate aceste cinci meciuri, ceea ce sugerează că echipa lui Pep Guardiola prezintă încă incertitudini pentru deplasarea de la Bristol.

Cetățenii din Premier League vor porni în continuare ca favoriți în acest duel din optimi, întrucât City nu a pierdut în această competiție în fața unei echipe din afara primei ligi din februarie 2018, când au fost învinși de Wigan cu 1-0. Acela a fost totodată și ultimul meci din FA Cup pierdut în deplasare de elevii lui Guardiola.

Victoria categorică din campionat cu Bournemouth (4-1) i-a permis totodată managerului spaniol să își odihnească mai mulți jucători de bază, ceea ce aduce un nou mare plus pentru City în acest duel.

Rezultate din ultimele meciuri directe
Rezultate din ultimele meciuri directeFlashscore

Jucători indisponibili

Laporte și Stones sunt în continuare incerți pentru Manchester City.

Pentru Bristol nu vor putea evolua: Atkinson, Benarous, Conway, Naismith și Wilson, toți suferind accidentări.

Jucători de urmărit

Nahki Wells a înscris din penalty după minutul 65 în fiecare dintre ultimele două meciuri ale lui Bristol City, așa că va fi pregătit să pedepsească orice greșeală târzie a vizitatorilor.

Julián Álvarez va încerca totuși să ajute Man City să tranșeze repede meciul, după ce a deschis scorul împotriva lui Bournemouth și a marcat un penalty în prima repriză în runda a treia împotriva lui Chelsea.

Statistică interesantă

Toate cele trei întâlniri H2H din acest secol - încheiate cu victoria lui City - au produs goluri după minutul 80.

Urmărește Bristol City - Manchester City pe Flashscore!