Domnia lui Hasek începe perfect, Cehia se revanșează și învinge Norvegia

Cehia sărbătorește golul victoriei reușit de Antonin Barak
Cehia sărbătorește golul victoriei reușit de Antonin BarakAFP
Cehia a revenit de la un gol în inferioritate numerică și a obținut doar a treia victorie în 12 meciuri internaționale în deplasare, învingând Norvegia cu 2-1, în primul meci al lui Ivan Hasek la conducerea țării sale.

Controlul intens al mingii în primele 20 de minute a dus în cele din urmă la deschiderea scorului de către gazde. Responsabil a fost Oscar Bobb, care a preluat mingea în afara careului, a trecut printre doi fundași adverși și a șutat puternic, reușind al doilea său gol pentru națională.

În timp ce Norvegia nu va participa la Campionatul European UEFA din această vară, un jucător ca Bobb ar putea fi crucial în încercarea de a pune capăt celor 24 de ani de așteptare pentru o participare la un turneu major. Dar, pentru a face acest lucru, norvegienii trebuie să își repare apărarea șubredă, care a fost expusă înainte de pauză de către cehi.

Un atac supranumeric după apărarea unui corner a fost o lovitură de maestru a noului antrenor Hasek, David Zima - unul dintre cei șapte oameni care au ajuns în suprafața de pedeapsă adversă - a egalat scorul cu o lovitură de cap din șase metri.

Norvegia mai avea încă de pus la punct sistemul de joc, deoarece atacanții naturali Erling Haaland și Alexander Sørloth și-au împărțit sarcinile în singurul rol central din atacul lui Ståle Solbakken, însă cea mai bună ocazie a venit în cele din urmă prin centrarea celui din urmă către cel dintâi, dar Haaland nu a reușit să trimită mingea în plasă.

În cele din urmă, Haaland a fost scos de pe teren după 75 de minute sterile, iar la capătul opus al terenului, cehii nu au făcut prea multe pentru a-l pune în dificultate pe Orjan Nyland - cel puțin până în minutul 85.

Rezerva Ondrej Lingr a fost doborât de Andreas Hanche-Olsen la marginea careului - un fault pentru care fundașul a primit doar cartonaș galben - înainte ca Antonín Barák să aplice adevărata pedeapsă, trimițând direct în vinclu din lovitură liberă.

Cu Euro 2024 la orizont, Cehia va fi impulsionată de acest rezultat, deoarece își propune să avanseze dintr-o grupă care include Turcia, Portugalia și încă o echipă care urmează să fie confirmată. Între timp, pentru Norvegia, acesta a fost un alt exemplu că nu a reușit să folosească la maximum gama incredibilă de talente pe care o are la dispoziție. Solbakken va spera la o prestație mult mai bună atunci când va primi marți vizita Slovaciei.