Doi ”tricolori” remarcați de columbieni: ”Mulți au subestimat selecționata României”

Duel între Andrei Rațiu și Luis Diaz
Duel între Andrei Rațiu și Luis Diaz Profimedia
Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Columbiei cu scorul de 3-2 , marţi seara, pe Stadionul Civitas Metropolitano din Madrid, într-un meci amical.

Columbia s-a impus mai clar decât o arată scorul, prin golurile marcate de Jhon Cordoba, Jhon Arias şi Yaser Asprilla.

Sud-americanii au dominat partida timp de 80 de minute. Pe final s-au relaxat iar Edi Iordănescu a mutat inspirat.

Tricolorii au punctat rapid prin Ianis Hagi (84) şi Florin Tănase (90+4), dar nu a mai fost timp de o remontada.

Presa columbiană a remarcat însă doi jucători români.

"În ciuda avantajului de pe tabelă, a fost o primă repriză dificilă pentru Luis Diaz, care a fost marcat excelent de Andrei Rațiu. Rațiu a fost cel mai bun jucător al naționalei României", a scris Diario As Colombia.

Introducerea lui Ianis Hagi pe final a impulsionat de asemenea jocul tricolorilor.

Jucătorul lui Alaves a reușit să și marcheze: a profitat de o greşeală a lui Lerma şi a redus din handicap, iar apoi tot el a avut o lovitură liberă de la 18 metri, dar mingea a fost deviată în corner.

"România a crescut în joc după introducerea lui Ianis Hagi", au mai scris columbienii.