Djokovic câștigă Turneul Campionilor și egalează recordul lui Federer

La 35 de ani, Novak Djokovic este cel mai vârstnic câștigător al Turneului CampionilorProfimedia
Novak Djokovic (35 de ani) l-a învins pe Casper Ruud (23 de ani) cu 7:5, 6:3 în finala Turneului Campionilor, devenind cel mai vârstnic câștigător al competiției. Cu al șaselea său triumf la general, a egalat recordul lui Roger Federer și a devenit campionul neînvins care a obținut cel mai mare premiu individual din istoria tenisului.

Djokovic a ratat în acest an Australian Open, US Open și patru turnee Masters 1000 din cauza refuzului de a se vaccina anti Covid-19, dar poate fi mulțumit de sezon din punct de vedere al rezultatelor.

A câștigat al 38-lea titlu Masters 1000 la Roma, a cucerit Wimbledon pentru a șaptea oară și a înregistrat al 21-lea său titlu de Grand Slam, a adăugat alte două triumfuri la Tel Aviv și Astana în toamnă, iar acum a dominat prestigiosul Turneu al Campionilor pentru a șasea oară în cariera sa și va încheia anul pe locul cinci mondial.

Experimentatul sârb a fost neînvins în cele cinci meciuri de la Torino, la evenimentul destinat celor mai buni opt jucători de tenis ai momentului, pierzând doar un set. După Stefanos Tsitsipas, Andrey Rublyov, Daniil Medvedev și Taylor Fritz, în finală l-a depășit și pe Ruud

Vezi aici statistica meciului dintre Novak Djokovic și Casper Ruud

Djokovic a controlat momentele importante ale partidei. În primul set, a ratat trei mingi de break la 1:0 și 4:3, dar la a patra încercare a reușit să câștige pe serviciul adversarului.

De la 5:5 a câștigat șase din cele șapte game-uri și a înfrânt rezistența adversarului său norvegian. S-a impus fără probleme cu 7:5, 6:3 și nu a pierdut niciun set în a patra lor întâlnire.

Djokovic a participat pentru a 15-a oară în carieră la Turneul Campionilor și a ajuns pentru a opta oară în finală, acum în calitate de al doilea cel mai vârstnic jucător din istorie.

El a mai câștigat în 2008, 2012, 2013, 2014 și 2015, iar cu acest al șaselea său triumf la general, i-a depășit pe Ivan Lendl și Pete Sampras și a egalat recordul lui Federer.

Mai mult, la 35 de ani, jucătorul originar din Belgrad a devenit cel mai vârstnic câștigător din istoria competiției. Federer avea 30 de ani când a triumfat ultima dată, în 2011.

În calitate de câștigător al Turneului Campionilor, a primit un cec în valoare de 4.740.300 de dolari, cel mai mare premiu individual din istoria tenisului.

Ruud a jucat la Turneul Campionilor pentru a doua oară în carieră și, după semifinala de anul trecut, a făcut un pas în plus în acest an. Dar, la fel ca la Masters-ul 1000 de la Miami, la Roland Garros și la US Open, nu a reușit primul său triumf major.

Cel mai bun jucător de tenis din istoria norvegiană a câștigat nouă titluri în cariera sa, pe toate la turnee ATP 250, dintre care opt pe zgură. Astăzi a jucat prima sa finală în sală.