Dan Petrescu, după înfrângerea cu Lazio. ”S-a văzut diferența de valoare”

Petrescu spera ca Lazio să joace fără Immobile și Savic
Petrescu spera ca Lazio să joace fără Immobile și SavicProfimedia
CFR Cluj a pierdut cu 1-0 în fața italienilor de la Lazio în prima manșă a play-off-ului Conference League.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ciro Immobile la ultima fază a primei reprize printr-o voleu spectaculos din interiorul careului.

Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, a spus după meci că valoarea dintre cele două echipe a fost prea mare pentru ca CFR să poată obține mai mult, chiar dacă echipa sa a jucat o perioadă bună din meci cu un om plus.

”Puteau să joace și în nouă oameni și tot să ne bată. N-au avut multe ocazii de gol, dar e o echipă valoroasă. S-a văzut diferența de valoare. Păcat că am pierdut marcajul la ultima fază din prima repriză. Nu prea pot să-i cert pentru ceva ce Immobile face mereu. Lipsa de valoare s-a văzut clar între jucătorii noștri și Savic. Savici și Immobile erau peste tot.

N-am ce să le reproșez la jucători. Să nu uităm că am jucat cu Lazio și să nu uităm că în fotbalul românesc nu mai suntem realiști demult. Ei sunt favoriți pentru retur, dar fotbalul rămâne fotbal. La ultima confruntare dintre cele două echipe am câștigat noi.

Problema e că peste două zile, nu trei!, avem un meci foarte important în campionat. Am pierdut trei meciuri, cu trei echipe bune. Ne-a lipsit puțin și norocul. Atitudinea a fost bună, dar astăzi s-a văzut diferența de nivel”, a spus Petrescu.

CFR va întâlni duminică pe FC Argeș în etapa a 26-a a Superligii, urmând ca returul cu Lazio să se joace joi, de la ora 19.45, pe arena din Gruia.