Bagnaia a câştigat prima cursă a noului sezon de MotoGP

Bagnaia a ocupat primul loc încă din turul al doilea
AFP
Bagnaia a preluat conducerea încă din turul doi și a păstrat-o fără să își asume prea multe riscuri pe tot parcursul cursei. Vinales a terminat al doilea, Bezzecchi al treilea.

După victoria din Sprintul de sâmbătă, Francesco Bagnaia (26 de ani) a confirmat și în prima cursă din MotoGP: primul loc pentru pilotul Ducati în GP-ul Portugaliei în 41:25.401.

Bagnaia a ocupat primul loc încă din turul al doilea, depășindu-l pe Oliveira și rămânând în frunte pe toată durata cursei, fiind mereu liderul incontestabil. Maverick Vinales (28) a încercat să-l depășească, în turul al treilea fiind în spatele său, dar a fost menținut mereu la o distanță sigură.

Al treilea a fost Marco Bezzecchi (24), la peste două secunde în spatele spaniolului.

Cursa a fost afectată de un incident neplăcut în care au fost implicați Marc Marquez (30) și Miguel Oliveira (28) în turul al treilea.

Spaniolul a făcut o greșeală foarte gravă la frânare (conform primelor informații, se pare că a fost cauzată de o problemă la motocicletă), a căzut și l-a accidentat și pe pilotul portughez. În timp ce Oliveira a fost transportat la spital, Marquez a fost huiduit de public.