Selecao ajunge fără mari emoții în sferturi și îi dedică victoria lui Pele

Brazilia ajunge fără mari emoții în sferturile de finală
Brazilia ajunge fără mari emoții în sferturile de finalăOpta by Stats Perform/AFP
Brazilia s-a impus cu 4-1 în fața Coreei de Sud în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Selecao a înscris în prima repriză toate cele 4 goluri în urma unui spectacol de zile mari, asigurându-și astfel un final comod de partidă. În sferturi, Brazilia urmează să întâlnească naționala Croației.

Neymar și Vinicius Junior, show total în cea mai frumoasă repriză de la Mondial

Brazilia și-a rezervat un loc în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, unde va întâlni Croația, grație unei victorii convingătoare cu 4-1 împotriva Coreei de Sud, care a pus capăt parcursului remarcabil al Războinicilor Taegeuk la acest turneu final.

Cu Brazilia impulsionată de revenirea în teren a lui Neymar, energia pentru care Seleção a devenit faimoasă a fost în plină desfășurare încă de la începutul partidei împotriva Coreei de Sud.

Nu a durat mult nici pentru ca aceștia să găsească o breșă, Vinícius Jr. înscriind calm, cu un șut plasat sub bară, din pasa venită de la Raphinha.

Brazilia reușea dubla destul de repede. O intrare neîndemânatică a lui Jung Woo-young în careu asupra lui Richarlison a dus la un penalty, iar omul momentului, Neymar, a înscris fără emoții de la punctul cu var și s-a apropiat la un gol de recordul național de goluri al lui Pele.

După ce a marcat deja un gol spectaculos la acest turneu, care va rămâne mult timp în memorie, Richarlison a adăugat încă unul la colecția sa. După ce a jonglat incredibil cu mingea pe cap, o mișcare rapidă de trei pase l-a eliberat pe atacantul lui Tottenham pentru a înscrie al treilea gol al turneului și a declanșat o celebrare deosebită pe linia de tușă, implicându-l pe selecționerul Tite și întreaga bancă a Braziliei, care i s-a alăturat lui Richarlison în dansul său caracteristic de ”porumbel”.

Meciul devenea tot mai greu pentru Coreea de Sud, care risca să fie umilită în mod real atunci când Lucas Paquetá a marcat al patrulea gol al Braziliei înainte de pauză. A fost pentru prima dată din 1954 când brazilienii au marcat patru goluri în prima repriză a unui meci de la CM.

În repriza secundă, Brazilia nu a mai accelerat la fel de mult. În schimb, Coreea de Sud, sub supravegherea lui Paulo Bento, a stat mai bine în teren.

Tite a făcut o serie de schimbări pentru Selecao, odihnind astfel mai mulți jucători pentru partida din sferturi.

Înfrângerea pune capăt unui parcurs remarcabil pentru Coreea de Sud, care poate să se bucure de faptul că a reușit să înscrie un gol superb după pauză, ”câștigând” repriza secundă, datorită unei reușite extraordinare semnată de Paik Seung-ho.

La final, brazilienii i-au dedicat victoria legendarului Pele, care se confruntă cu probleme de sănătate în această perioadă.

Jucătorii Braziliei i-au adus un omagiu marelui Pele după calificarea în sferturiAFP

Omul meciului desemnat de Flashscore: Raphinha (Brazilia)

Cifrele lui Raphinha în partida împotriva Coreei de Sud
Cifrele lui Raphinha în partida împotriva Coreei de SudOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici live și comentariu audio Brazilia - Coreea de Sud

Min 90+4: Final de meci! Brazilia învinge Coreea de Sud cu 4-1 și ajunge în sferturi.

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+3: Dani Alves încearcă șutul din afara careului. Balonul trece pe lângă poartă.

Min 90: Se arată 4 minute suplimentare pentru această partidă.

Min 90: Hwang trimite în peluză dintr-o poziție favorabilă.

Min 89: Dani Alves încearcă o execuție spectaculoasă, după o centrare venită de la Martinelli. Mingea iese în corner.

Min 85: Rodrygo nu poate profita de o eroare a portarului Kim. Mingea iese în out.

Min 80: Brazilia face o dublă schimbare. Tite a înlocuit portarii: Weverton intră în locul lui Alisson. În atac a ieșit Neymar și a intrat Rodrygo.

Min 80: Coreea schimbă din nou: Hwang intră în locul lui Cho.

Min 80: Cho ajunge într-o poziție de finalizare. Alisson blochează șutul. Arbitrul indică însă o poziție de offside.

Min 77: Gool Coreea de Sud! Paik înscrie superb cu un șut puternic din afara careului.

Paik reduce din diferență cu un gol superb
Paik reduce din diferență cu un gol superbAFP

Min 73: Lee Jae-Sung părăsește terenul pentru Coreea. Intră Kang-In Lee.

Min 71: Brazilia face o dublă schimbare: Martinelli și Bremer intră pe teren, au ieșit Vinicius Junior și Danilo.

Min 68: Coreea de Sud semnează din nou mari ocazii de a înscrie. Alisson salvează șutul lui Hwang, apoi execuția lui Son este blocată de fundașii brazilieni.

Min 64: Coreea de Sud schimbă: Paik îl înlocuiește pe Hwang In-Beom.

Min 63: Brazilia schimbă: Dani Alves intră în locul lui Eder Militao.

Min 62: Kim se opune din nou în fața lui Raphinha. Șutul brazilianului este respins în corner.

Min 57: Mingea din lovitură liberă trimisă de Raphinha este deviată și se duce în corner.

Min 56: Neymar cade în urma unui duel și obține o lovitură liberă pentru Brazilia.

Min 54: Intervenție uluitoare a portarului Kim la șutul trimis de Raphinha.

Min 50: Casemiro îl lansează cu o pasă splendidă în adâncime pe Raphinha. Atacantul centrează în careu. Mingea iese în out de poartă.

Min 47: Son ratează o șansă mare de a reduce din diferență la o fază care i-a surprins pe fundașii brazilieni. Mingea este deviată în corner.

Min 46: Raphinha trimite un prim șut pe poartă în repriza secundă. Kim reține balonul.

Min 46: Coreenii au efectuat două modificări după pauză: au intrat Hong Chul și Son Jun-Ho, au ieșit Kim Jin-Su și Jung Woo-Young.

Min 46: Se reia repriza secundă. Brazilienii repun de la mijlocul terenului.

Min 45+5: Se încheie prima repriză! La pauză, Brazilia conduce Coreea de Sud cu 4-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+4: Ratare imensă a brazilienilor. Richarlison scapă cu portarul Kim care reușește să respingă. Mingea sare la Paqueta, care trimite peste poartă.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 45: Raphinha, foarte aproape să intercepteze un balon trimis de Vinicius Jr în fața porții.

Min 44: Jung vede un cartonaș galben după un fault dur asupra lui Raphinha la mijlocul terenului.

Min 36: Gool Brazilia! Lucas Paqueta semnează reușita cu numărul 4 din acest meci, din centrarea lui Vinicius Jr.

Paqueta duce scorul la 4-0
Paqueta duce scorul la 4-0AFP

Min 34: O nouă fază spectaculoasă creată de jucătorii brazilieni se încheie cu un șut de la distanță a lui Casemiro. Balonul se duce însă departe de poartă.

Min 29: Gool Brazilia! Selecao defilează în fața Coreei. Richarlison face 3-0 după o fază superbă în careul asiatic.

Richarlison înscrie după o faza superbă
Richarlison înscrie după o faza superbăAFP

Min 26: Neymar intră în careu și se îndreaptă periculos spre poartă. Fundașii îl blochează și resping mingea în corner.

Min 25: Centrarea lui Kim este blocată de Eder Militao. Coreenii au lovitură de colț.

Min 23: Paqueta este faultat de Son la mijlocul terenului. Brazilienii beneficiază de o lovitură liberă.

Min 17: Șut senzațional al lui Hwang. Alisson are o paradă pe măsură și respinge de sub bară, în corner.

Min 13: Goool Brazilia! Neymar punctează fără emoții din penalty. Este 2-0 pentru naționala condusă de Tite.

Neymar transformă fără emoții penalty-ul pentru Brazilia
Neymar transformă fără emoții penalty-ul pentru BraziliaAFP
Rata penalty-urilor executate de Neymar
Rata penalty-urilor executate de NeymarOpta by Stats Perform/AFP

Min 12: Neymar se pregătește să execute lovitura de la 11m.

Min 11: Richarlison este deposedat prin fault în careu. Arbitrul indică penalty pentru Brazilia!

Min 7: Gool Brazilia! La prima fază periculoasă de atac, Raphinha trece cu un dribbling superb de adversar și centrează în careu. Mingea ajunge la Vinicius Jr, care plasează balonul sub bara transversală și deschide astfel scorul pentru Selecao.

Vinicius Jr. deschide scorul
Vinicius Jr. deschide scorul AFP

Min 1: A început Brazilia - Coreea de Sud! Clement Turpin este arbitrul de centru. Coreenii au lovitura de start.

Echipele de startFlashscore

Brazilia: Alisson; Eder Militao, Thiago Silva (captain), Marquinhos, Danilo, Casemiro, Lucas Paqueta, Neymar, Vinicius Jr., Raphinha, Richarlison.

Coreea de Sud: Kim Seung-gyu, Kim Moon-hwan, Kim Min-jae, Kim Young-gwon, Kim Jin-su, Lee Jae-sung, Jung Woo-young, Jeong Woo-yeong, Hwang In-beom, Son Heung-min (captain), Hwang Hee-chan, Cho Gue-sung.

Brazilia a trecut de faza grupelor cu două victorii în fața Serbiei și Elveției, în timp ce Coreea de Sud a câștigat în minutul 91 împotriva Portugaliei și s-a calificat în mod dramatic în optimi, în fața Uruguayului, la numărul de goluri marcate. Câștigătoarea acestui meci va înfrunta vineri învingătoarea meciului Japonia - Croația din optimi.

Selecționerul Braziliei, Tite, a făcut nouă schimbări în ultimul meci din grupă împotriva Camerunului. După ce a suferit o înfrângere cu 1-0, este posibil să readucă o serie de jucători în echipa de start, printre care Thiago Silva, Casemiro, Richarlison și Alisson Becker.

Săptămâna aceasta, naționala Seleção a primit două lovituri grele prin accidentările lui Gabriel Jesus și fundașul Alex Telles, actuala ediție a Cupei Mondiale încheindu-se pentru cei doi. Marea noutate în echipa Braziliei ar putea fi revenirea lui Neymar, care a lipsit în precedentele două meciuri.

Deși au existat temeri că Neymar ar putea rata restul turneului din Qatar, după ce analizele au arătat că starul lui Paris Saint-Germain a suferit o leziune a ligamentelor gleznei, medicul echipei Braziliei, Rodrigo Lasmar, a venit sâmbătă cu o veste bună.

"În ceea ce-i privește pe Neymar și Alex Sandro, credem că avem timp la dispoziție și există o posibilitate ca ei să joace. Neymar nu a început să se antreneze cu mingea, el se va antrena în această după-amiază și, dacă va fi bine, va putea juca”, a declarat medicul brazilian.

Ultima dată când sud-americanii au părăsit competiția în optimi a fost la ediția din 1990, când au fost învinși de Argentina prin golul lui Caniggia.

De cealaltă parte, selecționerul Coreei de Sud, Paulo Bento, a criticat lipsa de timp între meciuri la Cupa Mondială. Echipa lui Bento a învins Portugalia calificându-se în fazele eliminatorii și urmează să înfrunte Brazilia după doar trei zile.

"În opinia mea, nu cred că este corect să jucăm meciuri după doar 72 de ore”, a spus Bento.

Selecționerul Coreei spune cu sinceritate că ar prefera ca Neymar să nu fie pe teren.

”Este dificil să joci împotriva unei echipe atât de mari precum Brazilia. Ea are șanse să câștige Cupa Mondială, în opinia mea. Am fi ipocriți dacă am spune că am prefera să jucăm cu Neymar, este o minciună. Am prefera ca el să nu fie pe terenul de joc”, a mai spus Bento, care are tot lotul valid pentru meciul cu multipla campioană mondială.

Coreea de Sud a reușit să treacă o singură dată de optimi, la ediția din 2002 pe care a și gazduit-o. Coreenii au ajuns atunci până în semifinale, pe fondul unui val de controverse legate de arbitraje.

Ultimul meci dintre Brazilia și Coreea de Sud a avut loc în luna iunie și s-a încheiat cu scorul de 5-1 pentru brazilieni, cu două penalty-uri transformate de Neymar.