Argentina - Mexic 2-0. Messi și Fernandez aduc victoria mult așteptată

Argentina - Mexic. Partidă strânsă, încheiată cu succes de argentinieni
Argentina - Mexic. Partidă strânsă, încheiată cu succes de argentinieniOpta by Stats Perform/AFP
Argentina a reușit să învingă Mexicul în cea de-a doua rundă din cadrul Grupei C de la Cupa Mondială, grație a două goluri foarte frumoase înscrise de Messi și Enzo Fernandez.

Messi o scapă de emoții pe Argentina

Argentina s-a chinuit masiv pentru al doilea meci la rând, dar golurile din repriza a doua ale lui Lionel Messi și Enzo Fernández au menținut în viață șansele de calificare. În ceea ce privește Mexicul, naționala este cu spatele la zid după o nouă prestație lamentabilă.

Primele minute au fost foarte disputate și niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să se impună, ambele formații modificându-și abordările tactice față de meciul de deschidere și adaptându-se la configurații necunoscute.

Configurația 3-5-2 a Mexicului a fost cea care a părut să aibă cel mai mare impact, iar oamenii lui Lionel Scaloni s-au luptat să își creeze ocazii clare de gol, Lionel Messi fiind vizibil prin incapacitatea sa de a avea un impact în ultima treime, deși știa că ultima sa șansă de a ridica cel mai mare trofeu din toate atârna de rezultatul acestui duel.

Mexicul l-a deranjat pe portarul argentinian Emiliano Martinez, cu excepția câtorva încercări ale lui Alexis Vega. În ciuda faptului că fanii lor au cerut în mod audibil un gol, împotriva unei echipe în fața căreia Mexicul pierduse în toate cele trei meciuri anterioare de la Cupa Mondială în ultimele întâlniri, oamenii lui Gerardo Martino au părut fericiți să se limiteze la protejarea liniei din spate și să joace pentru o nouă remiză fără goluri.

Argentina nu a făcut prea multe schimbări în abordarea sa pentru a doua repriză și a început vizibil să fie neliniștită. Dar Messi a fost acolo pentru a salva încă o dată situația, când a profitat de o atingere în afara careului și a trimis un șut de la 25 de metri pe lângă Guillermo Ochoa, găsind spațiul porții pentru al doilea său gol în competiție și trimițând fanii în extaz. Hotărât să riposteze la al șaselea gol internațional consecutiv al lui Messi, Mexicul a răspuns cu două înlocuiri rapide, introducându-i în teren pe Raúl Jiménez și Uriel Antuna.

Dar problemele de atac ale ”El Tri” au continuat, iar Argentina a terminat în avantaj, dublând scorul printr-un șut spectaculos cu efect al lui Enzo Fernández în minutul 87.

”Albiceleste” a încheiat meciul cu ușurință și a obținut în cele din urmă o victorie care o plasează pe locul doi în fața Arabiei Saudite, pe baza diferenței de goluri.

În ceea ce privește Mexicul, acesta trebuie să învingă Vulturii Verzi în următoarea deplasare, beneficiind și de o victorie a Argentinei în fața Poloniei, pentru a avea măcar o șansă de a ajunge în fazele eliminatorii. În caz contrar, El Tri nu va reuși să supraviețuiască fazei grupelor pentru prima dată de când Argentina a câștigat prima sa Cupă Mondială, în 1978.

Clasament strâns în Grupa C
Clasament strâns în Grupa CFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Lionel Messi (Argentina)

Cifrele lui Messi în partida cu Mexic
Cifrele lui Messi în partida cu MexicOpta by Stats Perform/AFP

LIVE TEXT + PHOTO - Cele mai importante evenimente

Statistici live și comentariu audio Argentina - Mexic

Min 90+6: Final de meci! Argentina câștigă cu 2-0 în fața Mexicului.

Statisticile partidei
Statisticile partideiOpta by Stats Perform

Min 90+2: Marcos Acuna s-a prăbușit, acuzând dureri musculare. Jocul este oprit.

Min 90: De la margine se arată 6 minute de prelungire pentru această partidă.

Min 89: Cartonaș galben văzut de Alvarado, după un duel tare cu Otamendi.

Min 87: Gool Argentina! Enzo Fernandez înscrie superb, cu un șut plasat din interiorul careului. Este 2-0 pentru Argentina.

Enzo Fernandez face 2-0 cu un șut superb
Enzo Fernandez face 2-0 cu un șut superbColaj AFP

Min 77: Alvarez scoate o minge în careu pentru Messi. Fundașii mexicani reușesc să blocheze atacul.

Min 73: O nouă modificare la Mexic: a intrat Alvarado în locul lui Lozano.

Min 70: Execuția lui Molina trece mult peste poartă, după o centrare venită din flancul stâng, de la Acuna.

Min 68: Noi modificări la Argentina: ies Di Maria și Mac Allister, intră Romero și Palacios.

Min 67: Hector Herrera încasează un cartonaș galben după un fault la Acuna.

Min 65: Dublă schimbare pentru Mexic: intră Raul Jimenez și Uriel Antuna în locul lui Alexis Vega și Alvarez.

Min 64: Gool Argentina! Messi deschide scorul cu un șut puternic pe jos, din afara careului, dintr-o pasă venită de la Di Maria. Este 1-0 pentru Argentina.

Ochoa, învins de șutul puternic trimis de Messi
Ochoa, învins de șutul puternic trimis de MessiAFP

Min 63: Dublă schimbare la Argentina: au ieșit Montiel și Lautaro Martinez, fiind înlocuiți de Molina și Alvarez.

Min 57: Schimbare la Argentina: a intrat Enzo Fernandez în locul lui Guido Rodriguez.

Min 56: Mexicanii resping cu emoții o centrare în forță din flancul drept a lui Di Maria.

Min 50: Gutierrez vede cartonașul galben după un fault comis asupra lui Messi. Lovitură liberă dintr-o poziție periculoasă pentru Argentina.

Min 46: A început repriza a doua. Argentina are lovitura de start.

Min 45+5: Final de primă repriză! Argentina și Mexic intră la cabine cu un rezultat de egalitate, 0-0.

Statisticile primei părți
Statisticile primei părțiOpta by Stats Perform

Min 45+5: Alexis Vega încearcă un șut de la distanță. Mingea trece însă departe de poartă.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute de prelungire pentru această primă repriză.

Min 45: Alexis Vega are un șut foarte bun din lovitură liberă, însă portarul argentinian Martinez reține cu o paradă superbă.

Emiliano Martinez, paradă spectaculoasă la șutul lui Vega
Emiliano Martinez, paradă spectaculoasă la șutul lui VegaAFP

Min 43: Montiel încasează un cartonaș galben după un fault dur asupra lui Gutierrez. Mexic obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună.

Min 41: Mexic face o primă schimbare: iese Andres Guardado, intră Gutierrez.

Min 41: Lautaro Martinez trimite cu capul pe deasupra porții după o centrare venită din corner.

Min 32: Jocul este des întrerupt de faulturi comise la mijlocul terenului. Messi obține o fază fixă pentru Argentina după ce a fost doborât.

Min 27: Kevin Alvarez rămâne căzut la pământ după ce a fost călcat pe gambă de Marcos Acuna.

Min 22: Nestor Araujo (Mexic) vede primul cartonaș galben al partidei.

Min 18: Lautaro Martinez este faultat la mijlocul terenului.

Min 10: Hector Herrera semnează prima ocazie pentru Mexic, după o deviere în urma unei faze fixe.

Min 8: Lozano (Mexic) obține o lovitură de colț.

Min 5: Gonzalo Montiel (Argentina) are nevoie de îngrijiri medicale. Jocul este oprit.

Min 1: Centralul partidei, Daniele Orsato, fluieră începutul meciului! Mexicanii au lovitura de start.

Echipele de startFlashscore

Un rezultat de egalitate nu ar avantaja niciuna dintre formații, care ar rămâne la mâna rezultatelor.

Trei goluri anulate și faptul că nu a profitat de avantajul avut pe tabelă au făcut ca Argentina să piardă cu 2-1 în fața Arabiei Saudite, într-una dintre cele mai mari surprize din istoria Cupei Mondiale. Rezultatul a oprit seria de 36 de meciuri fără înfrângere a Albiceleștilor, cu doar un meci înainte de a egala recordul internațional al Italiei.

Este pentru a șasea oară când Argentina pierde meciul de deschidere la turneul final. De fapt, a fost pentru prima dată când s-a întâmplat acest lucru din 1990 încoace, dar Argentina nu trebuie să se panicheze încă, deoarece a ajuns să fie finalistă în acea ediție! Poate că au răsuflat ușurați când viitoarea adversară, Mexic, a remizat 0-0 cu Polonia în cealaltă partidă din Grupa C. Managerul Lionel Scaloni a declarat presei că jucătorii săi ”au suferit”, dar victoria împotriva Mexicului este primordială dacă vor să evite o eliminare din faza grupelor pentru prima dată din 2002 încoace.

Mexicul poate simți pericolul, deoarece a pierdut toate cele trei meciuri anterioare de la Cupa Mondială împotriva Argentinei și nu a mai cunoscut victoria în niciun meci direct din iulie 2004 încoace. Cu toate acestea, încrederea va fi mai mare în tabăra mexicană după ce au păstrat poarta intactă pentru prima dată în ultimele patru meciuri din competiție, iar Guillermo Ochoa și-a adăugat în palmares un penalty apărat la Cupa Mondială.Aceste rezultate ar putea fi uitate rapid dacă

Mexicul poate rupe seria de meciuri fără victorie împotriva Albiceleștilor, pentru a spera să treacă de faza grupelor pentru a opta oară consecutiv. Și cu El Tri pierzând în optimile de finală în ultimele șapte campanii consecutive la Cupa Mondială, selecționerul Gerardo ”Tata” Martino știe că există o dorință arzătoare de a avansa chiar și dincolo de această fază. Eliminările consecutive din optimi sunt cunoscute ca și un blestem în Mexic. Pentru a putea spera să rupă blestemul celei de-a cincea partide (el quinto partido), mexicanii trebuie să treacă de grupe, iar meciul cu Argentina este vital.

Golurile vor fi vitale pentru ca Martino să evite criticile legate de excluderea atacanților Javier Hernández și Carlos Vela, dar ar putea fi un alt început de meci în care defensiva va fi în centrul atenției, mai ales împotriva unei amenințătoare linii de atac argentiniene. Apărarea este vitală pentru o echipă mexicană care nu a primit gol înainte de pauză în șase meciuri consecutive.

Jucători de urmărit: Lionel Messi a devenit primul argentinian care a marcat la patru Cupe Mondiale diferite atunci când a înscris împotriva Arabiei Saudite, dar a fost, de asemenea, pentru prima dată din 2009 încoace când golul său a venit într-o înfrângere pentru Argentina. Șase din ultimele șapte meciuri în care Messi a marcat împotriva Mexicului s-au încheiat cu victorii pentru Argentina.

Statistică interesantă: Mexicul nu a primit gol înainte de pauză în nouă meciuri consecutive la Cupa Mondială, dar nu a câștigat în ultimele trei (E1, Î2)!

Trivia Cupa Mondială: Manuel Rosas din Mexic a transformat primul penalty din istorie la Cupa Mondială, împotriva Argentinei în 1930.