Cupa Angliei: Va putea Leeds să rupă blestemul eliminărilor timpurii?

Leeds și Cardiff au terminat la egalitate, 2-2, în meciul disputat în Țara GalilorProfimedia
Un loc în turul al patrulea al Cupei Angliei este pus în joc în întâlnirea dintre Leeds United și Cardiff City, care se vor întâlni miercuri, pe Elland Road, în returul din runda a treia a competiției. ”Albii” au revenit de la 2-0 pentru a remiza 2-2 cu adversarii lor din Championship în urmă cu două săptămâni, învingătorii urmând să joace fie cu Boreham Wood, fie cu Accrington Stanley în faza următoare a competiției.

Cardiff s-a văzut egalată pe finalul minutelor de prelungire ale partidei de pe teren propriu, după ce timp de mai bine de 90 de minute a fost echipa care a deținut controlul și avea deja de la pauză un avantaj de două goluri.

Două modificări inspirate ale antrenorului Jesse Marsch au făcut ca Leeds să evite o eliminare imediată. Mai întâi, Rodrigo a redus din diferență în minutul 65, pentru ca Sonny Perkins să egaleze cu puțin înainte de fluierul final al partidei.

Leeds are un parcurs nu tocmai fericit în acest sezon de Premier League, înfrângerea de vineri cu 2-1 în fața lui Aston Villa lăsându-i pe ”Albi” pe locul 14 în clasament, la doar două puncte de zona retrogradării.

După ce nu a reușit să câștige niciunul dintre meciurile competiționale de după pauza pentru Cupa Mondială, Leeds a ajuns la o serie de șapte meciuri fără victorie în toate competițiile, ultimul succes fiind cel obținut dramatic cu 4-3 în fața lui Bournemouth pe 5 noiembrie.

Leeds a marcat nouă goluri și a încasat 11 în ultimele patru meciuri de pe teren propriu, dar acum riscă să iasă în turul al treilea al Cupei FA pentru al șaselea an consecutiv, nereușind să avanseze mai departe din 2016-17, când a fost eliminată în turul al patrulea de Sutton United.

Nici Cardiff nu este o echipă care poate spune că se simte prea bine în acest sezon. Formația galeză ocupă în prezent locul 21 în Championship, cu trei puncte mai mult decât prima echipă din zona retrogradării (Huddersfield), dar cu un meci mai mult disputat.

Galezii se prezintă la această partidă de cupă fără antrenorul pe care l-au avut în prima partidă, Mark Hudson fiind concediat între timp din cauza rezultatelor slabe.

Galezii nu au câștigat niciunul dintre ultimele nouă meciuri, au înregistrat șase remize și nu au reușit să marcheze în patru dintre ultimele șase partide disputate în deplasare.

Pe parcursul sezonului, doar Rotherham a marcat mai puține goluri în deplasare în al doilea eșalon decât Cardiff, cu un total de 10, în timp ce nouă din cele 14 deplasări ale galezilor s-au încheiat cu o înfrângere.

Ca o coincidență, cea mai recentă victorie a lui Cardiff a avut loc tot în aceeași zi cu cea a lui Leeds - 5 noiembrie - un succes la limită, 1-0 la Sunderland.

Ultimele cinci partide directe dintre Leeds și Cardiff
Ultimele cinci partide directe dintre Leeds și CardiffFlashscore

Managerul lui Leeds va trebui să-l evalueze pe Liam Cooper, după ce fundașul central s-a accidentat la genunchi în timpul încălzirii de dinaintea meciului cu Villa, în timp ce Archie Gray și Stuart Dallas lipsesc pe termen lung.

Crysencio Summerville se confruntă, de asemenea, cu o lună pe tușă cu o problemă la gleznă, dar Luis Sinisterra este gata să revină după o problemă similară.

Patrick Bamford și-a anunțat revenirea după accidentare cu un gol marcat în ultima partidă, atacantul lui Leeds putând fi titularizat din start în căutarea celui de-al patrulea gol din carieră împotriva lui Cardiff.

De partea cealaltă, Jaden Philogene-Bidace, extrema împrumutată de Cardiff, a reușit golul de deschidere în fiecare dintre ultimele patru meciuri în care s-a regăsit pe lista marcatorilor, inclusiv în partida de pe teren propriu cu Leeds.

Urmărește Leeds - Cardiff pe platforma Flashscore!