Cupa Angliei: Newcastle și Southampton obțin victorii la limită

Cupa Angliei: Newcastle și Southampton obțin victorii la limităAFP
Marți seară au avut loc optimile din finală din cadrul Cupei Angliei. Toate favoritele din Premier League au obținut victorii.

MK Dons - Leicester 0-3

Leicester a învins-o pe MK Dons din liga a 3-a engleză la scor de neprezentare, 0-3. Belgianul Tielemans, întors de la Cupa Mondială, a deschis scorul în minutul 18, înscriind astfel primul său gol pentru Leicester după revenirea de la turneul final.

”Vulpile” și-au asigurat calificarea în turul următor prin alte două reușite semnate de Ayoze Perez și Jamie Vardy.

Newcastle - Bournemouth 1-0

Pe St. James Park, Newcastle s-a impus la limită acasă în fața celor de la Bournemouth, în duelul cel mai echilibrat din faza optimilor. ”Coțofenele” au trecut mai departe grație unui autogol înscris de fundașul Adam Smith în minutul 67 al întâlnirii.

Southampton - Lincoln 2-1

Deși s-a văzut condusă încă din minutul 2 al întâlnirii, din cauza unei greșeli majore comise de portarul irlandez Bazunu, care a introdus balonul în propria poartă, meciul avea să aibă un deznodământ fericit pentru ”sfinți”. Atacantul scoțian Che Adams a realizat o dublă în minutele 25 și 74 cu ajutorul căreia Southampton a trecut de formația din liga a 3-a.

Wolves - Gillingham 2-0

”Lupii” au rezolvat partida din optimi cu formația din liga a 4-a spre final. Mexicanul Raul Jimenez, revenit de la Cupa Mondială, a intrat pe teren în minutul 69, urmând ca 8 minute mai târziu să transforme un penalty. În prelungirile partidei, fundașul francez Ait Nouri i-a scăpat pe lupi de emoții, după ce a înscris în urma unui assist venit din partea unui alt jucător întors de la Cupa Mondială, coreeanul Hee-Chan Hwang.