CSM Lugoj a obținut o calificare istorică în finala Cupei Challenge

CSM Lugoj a învins în semifinale echipa sârbă Jedinstvo Stara Pazova
CSM Lugoj a învins în semifinale echipa sârbă Jedinstvo Stara PazovaFacebook.com / CSM Lugoj - volei
CSM Lugoj s-a calificat în finala Cupei Challenge la volei feminin, după ce a învins echipa sârbă Jedinstvo Stara Pazova, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-16, 25-23), miercuri seara, pe teren propriu, în manșa secundă a semifinalelor competiției.

CSM Lugoj face cel mai bun sezon al său din istorie, după ce a câștigat Supercupa României, iar acum se califică în premieră în finala unei competiții continentale intercluburi.

Echipa bănățeană, care pierduse la limită prima manșă, cu 2-3, a obținut o victorie destul de clară în retur, după o oră și 14 minute.

Meciul a fost arbitrat de turcul Caner Cildir și de olandezul Suleyman Yalcin.

Finala va avea loc în dublă manșă, pe 15 și 22 martie, iar adversara sa va fi probabil echipa italiană Reale Mutua Fenera Chieri, care a dispus cu 3-2 de VfB Suhl Thuringer, în deplasare, manșa secundă fiind programată miercuri seara, în peninsulă. CSM va juca în deplasare turul finalei.

CSM București este singura echipă din România care a cucerit Cupa Challenge, în 2016, după o dublă victorie (3-1, 3-1) cu echipa turcă Trabzon Idmanocagi. În 2021, CSM Volei Alba Blaj a pierdut ambele manșe ale finalei cu echipa turcă Yeșilyurt Istanbul (0-3, 0-3).

Statistici CSM Lugoj - Jedinstvo Stara Pazova 3-0