CSM București s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

CSM București a învins Vipers Kristiansand cu 27-24 și s-a calificat în sferturile Ligii CampionilorProfimedia
CSM București a reușit să învingă echipa Vipers Kristiansand și și-a asigurat primul loc în grupa A din Liga Campionilor. Scorul final a fost 27-24.

Prima repriză a meciului a fost una foarte strânsă, dar norvegiencele au reușit să intre la cabine cu un avantaj minimi, 16-15.

La reluare, elevele lui Adi Vasile au intrat pe teren mult mai motivate și au reușit să întoarcă scorul. "Tigroaicele" au condus și cu 4 goluri, iar meciul s-a terminat 27-24.

Datorită acestui rezultat, CSM București termină anul pe primul loc în grupa A a Ligii Campionilor, cu 15 puncte.

Cristina Neagu a fost în formă maximă și a ajutat foarte mult echipa în a doua repriză a meciului împotriva norvegiencelor de la Kristiansand.

Cristina a marcat nouă goluri din 18 aruncări pentru CSM.

După ce în prima repriză nu a reușit să salveze nicio lovitură, Davidsen a oprit 12 aruncări după pauză și a terminat cu un procentaj de parade de peste 40 la sută.

În a doua repriză eficiența aruncărilor a fost doar de 31% pentru Vipers, un procent dezamăgitor pentru antrenorul Ole Gustav Gjekstad, cât și pentru echipă. Markéta Jerábková a reușit să înscrie doar două goluri din șase aruncări după pauză.