CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile LEN Euro Cup

CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile LEN Euro CupProfimedia
CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formația elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2, 9-8), în urma aruncărilor de departajare, sâmbătă seara, în manşa secundă a optimilor de finală, în Bazinul Steaua din Capitală.

După 11-12 în tur, Steaua a câştigat cu 11-10 în bazinul propriu, golul care a trimis meciul la penalty-uri fiind marcat când mai erau două secunde din timpul regulamentar, de Răducu Alex Dincă. Steaua a revenit de la 9-10, punctând de două ori în ultimul minut, cealaltă reuşită fiind a lui Filip Klikovac.

La penalty-uri, singurul care a ratat din 18 execuții a fost Grigorios Kapetanakis, care a nimerit bara, David Bota aducând victoria roş-albaştrilor.

Golurile Stelei a fost înscrise de Vlad Georgescu 6, Andrei Neamțu 4, Răducu Alex Dincă 3, Tudor Fulea 2, David Bota 2, Filip Klikovac 1, Andrei Țepeluş 1 şi Nebojsa Vuskovic 1.

Pentru oaspeți au marcat Nikolaos Kopeliadis 5 goluri, Alexandros Evgenios Gounas 5, Konstantinos Gkiovetsis 4, Ioannis Papakos 2, Konstaninos Mourikis 1, Grigorios Kapetanakis 1.