CSA Steaua a cucerit Cupa României la polo

CSA Steaua a cucerit Cupa României la poloProfimedia
CSA Steaua București a cucerit Cupa României la polo pe apă masculin, după ce a învins-o în finală pe rivala CSM Oradea cu scorul de 14-13 (3-1, 4-4, 3-6, 4-2), sâmbătă, în finala disputată în bazinul din Otopeni.

Campioana en titre a condus cu 5-2 în repriza secundă, iar la jumătatea disputei avea avans de două goluri, 7-5. CSM Oradea a făcut în sfert trei excelent (6-3 parțial) și avea avans de un gol pe tabelă (11-10) înaintea ultimei reprize, dar veteranul Mihai Drăgușin a avut intervenții remarcabile în poartă și echipa antrenată de Bogdan Rath a cucerit trofeul.

Pentru Steaua au marcat Andrei Neamțu 4 goluri, Nebojsa Vuskovic 3, Vlad Georgescu 3, Nikola Moskov 1, Filip Klikovac 1, Nicolae Oanță 1 și Dimitri Goanță 1.

Golurile orădenilor au fost reușite de Tiberiu Negrean 5, Mateja Asanovic 3, Mihnea Gheorghe 2, Nichita Ilisie 1, Vlad Dragomirescu 1, Levente Vancsik 1.

Jucătorul meciului a fost declarat orădeanul Tiberiu Negrean, care a înscris 5 goluri. "Nu sunt deloc bucuros, pentru că aș fi preferat să câștigăm noi Cupa. Din păcate, Steaua a fost cea care și-a adjudecat trofeul, a avut ceva în plus față de noi în acest meci. Ne vom revanșa în campionat, unde sperăm să ne impunem noi și să câștigăm titlul", a precizat Negrean la finalul partidei.

Steaua și-a luat astfel revanșa în fața formației orădene, care a eliminat-o din LEN Euro Cup în acest sezon.