Cristiano Ronaldo a înscris patru goluri pentru Al-Nassr și a stabilit un nou record

Al-Nassr s-a impus cu 4-0 împotriva lui Al Wehda. Cristiano Ronaldo a înscris toate golurileSaudi Professional League
În runda cu numărul 16 din campionatul saudit, Al-Nassr s-a impus în deplasare pe terenul celor de la Al Wehda, scor 4-0. Toate golurile partidei au fost înscrise de Cristiano Ronaldo, care a stabilit un nou record: are în total 500 de goluri marcate la toate cluburile pentru care a evoluat.

Statistici Al Wehda - Al-Nassr 0-4

Rezultatul face ca Al-Nassr să devină lider în clasament, cu 37 de puncte strânse în 16 etape, la egalitate strânsă cu locul 2, Al-Shabab, care este pentru moment defavorizată din pricina golaverajului.

Starul portughez Cristiano Ronaldo a fost omul meciului pentru Al-Nassr, după ce a reușit să înscrie 4 goluri: câte 2 pe repriză.

În minutul 21, Ronaldo a înscris în urma unui șut puternic trimis din întoarcere cu piciorul stâng.

Apoi, portughezul a interceptat o pasă bună trimisă în adâncime și a realizat dubla, echipa sa intrând la pauză cu avantaj de două goluri.

A doua repriză avea să îi aparțină tot lui Ronaldo. În urma consultării VAR, arbitrul a acordat o lovitură de la 11 m pentru un henț comis în careu de un jucător al celor de la Al Wehda.

Superstarul avea să facă hattrickul după ce a transformat de la punctul cu var.

Cu puțin noroc, în minutu 61, la fix o oră și un minut de la startul partidei, Cristiano reușea cel de-al patrulea gol al partidei. După o pătrundere în careu și un șut respins în față în prima fază de portarul advers, Ronaldo a reluat din nou și a înscris cu succes.

Portughezul a stabilit un nou record în urma acestor reușite: are 500 de goluri înscrise în total la toate cluburile pentru care a evoluat.

În următoarea etapă de campionat, liderul Al-Nassr primește vizita lui Al-Taawon, formație care se află pe locul 5.