Coșmarul rezultatelor negative continuă și în play-out pentru FC Argeș

U Cluj a învins-o pe FC Argeș cu 2-0 în prima etapă din play-out
U Cluj a învins-o pe FC Argeș cu 2-0 în prima etapă din play-outOpta by Stats Perform/Profimedia
U Cluj s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în fața lui FC Argeș în prima etapă din faza de play-out din Superliga.

Statistici U Cluj - FC Argeș 2-0

U Cluj începe cu dreptul campania din play-out a Superligii, după ce elevii lui Ioan Sabău s-au impus în fața FC Argeș cu 2-0. Piteștenii rămân în continuare fără victorie în 2023, clasându-se pe locul 15, penultima poziție din clasament, la doar 3 puncte în fața vecinilor de la CS Mioveni.

Poziție în <mark>clasament</mark> și golaveraj
Poziție în <mark>clasament</mark> și golaverajFlashscore

De partea cealaltă, clujenii urcă pe locul 9, cu 20 de puncte.

Duelul de pe Cluj Arena a fost rezolvat de gazde prin două goluri reușite în minutele de prelungire.

Ardelenii au deschis scorul în ultimul minut de prelungire în urma unei faze frumoase construite în careul argeșenilor.

Chipciu l-a lăsat cu poarta goală pe Remacle, care a îndeplinit o simplă formalitate și a adus avantajul formației sale la pauză. Belgianul ratase anterior o șansă imensă pentru U Cluj, când a rămas singur cu portarul Micle, însă argeșeanul a salvat cu un reflex miraculos.

Calcan a fost pericolul numărul 1 pentru FC Argeș, însă de fiecare dată șuturile mijlocașului ofensiv au fost blocate de Gorcea.

Lovitura de grație avea să fie dată tot de ardeleni, de data aceasta în ultimul minut al prelungirilor din cea de-a doua parte.

Tescan a pătruns în careu și l-a învins pe Micle cu un șut puternic la colțul lung, stabilind scorul final al întâlnirii.