Clermont câștigă surprinzător la Lyon în Ligue 1; AS Monaco urcă pe locul patru

Clermont s-a impus pentru prima oară în istorie în fața lui Olympique Lyon în Ligue 1AFP
Monaco a câștigat cu 1-0 în fața lui Brest, duminică, în deschiderea etapei a 17-a din Ligue 1, și a urcat pe locul patru în Ligue 1, iar Clermont s-a impus surprinzător pe terenul lui Lyon (0-1) și s-a apropiat la două puncte de rivala sa de astăzi. Nantes a învins Auxerre cu 1-0 și s-a distanțat la patru puncte de zona de retrogradare.

Clermont Foot a pus capăt unei serii de șase meciuri fără victorie în Ligue 1, obținând primul succes din istorie în prima ligă în fața lui Lyon, grație victoriei cu 1-0 pe Groupama Stadium.

Lovitura de pedeapsă transformată de Muhammed Cham în minutul 86 o lasă pe Lyon la șapte puncte de locurile europene, iar coșmarul începutului de sezon continuă și aproape de finalul turului.

AS Monaco s-a impus grație unui gol superb al atacantului rus Aleksandr Golovin și a acumulat 33 de puncte, la fel ca Olympique Marseille, care joacă luni (19:00) la Montpellier.

Bretonii au dominat repriza a doua, dar nu au reușit să egaleze și rămân prima echipa sub linie (locul 17).

FC Nantes, aflată acum pe locul 14, s-a îndepărtat de zona roșie a clasamentului, învingând Auxerre (18), printr-un gol marcat de Marcus Coco (1-0), iar Toulouse s-a impus cu 2-0 în fața lui Ajaccio, după două goluri marcate în repriza a doua.

Situată tot în partea de jos a clasamentului, SCO Angers nu a reușit să părăsească ultimul loc, înregistrând a noua înfrângere consecutivă, împotriva cursului jocului, în fața lui Lorient (2-1), care a pus capăt unei serii de șase meciuri fără victorie.

Pe stadionul Raymond-Kopa din Angers, tribunele au fost destul de goale pentru această zi de 1 ianuarie.

Cei mai gălăgioși au fost cei aproximativ o sută de suporteri ai lui Lorient prezenți în tribune și zecile de marocani care au venit să fluture steaguri în cinstea lui Boufal și Ounahi, cei doi lei de la Angers care s-au întors de la Cupa Mondială din Qatar după o clasare pe locul patru.

Cei doi jucători s-au întors sâmbătă din vacanță și au fost omagiați de club și i-au salutat pe fani înainte de startul partidei.

La Nantes, această "Săptămână a sărbătorii", dorită de Liga Profesionistă de Fotbal (LFP), i-a determinat pe fani să strâmbe din nas.

Organizațiile de suporteri făcuseră apel la boicotarea meciului pentru a protesta față de desfășurarea partidelor în prima zi a anului și au afișat un banner în tribună pe care scria: "LFP, televiziuni: programele voastre ne ucid stadioanele".

Pe de altă parte, se așteaptă ca stadionul Bollaert să fie plin pentru confruntarea dintre primele două clasate, Lens-Paris SG, programată la ora 21:45.