Atât în circuitul ATP, cât și în circuitul WTA, există suspecții obișnuiți care se luptă la vârf, dar și câteva vedete care își construiesc un nume.

Flashscore aruncă o privire asupra câtorva nume care ar putea atrage atenția în anul care urmează.

În 2023, Ben Shelton, din SUA, a avut momente de strălucire și și-a revendicat titlul de unul dintre cei mai buni jucători tineri din circuitul ATP.

Jucătorul de 21 de ani a cucerit primul său titlu din carieră la Openul Japoniei, după ce s-a bucurat de un parcurs memorabil până în semifinalele US Open, înainte de a ceda în fața lui Novak Djokovic.

Acest lucru i-a permis lui Shelton să încheie anul în top 20, ceea ce pare a fi începutul ascensiunii stângaciului născut în Atlanta.

Arthur Fils

Arthur Fils din Franța
Arthur Fils din FranțaAFP

Arthur Fils, în vârstă de 19 ani, a urcat vertiginos în clasament până pe locul 36 în 2023, după ce a încheiat anul precedent pe locul 251.

Fils a câștigat un prim titlu ATP pe zgura de acasă, la Lyon, și a obținut victorii solide împotriva lui Jannik Sinner, Casper Ruud și Stefanos Tsitsipas de-a lungul anului.

Puternicul francez nu mai jucase pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam până anul acesta și ar putea ajunge cap de serie la Australian Open dacă primele sale săptămâni vor merge bine.

Jack Draper

Cel mai talentat reprezentant al Marii Britanii pe tabloul masculin, Jack Draper are instrumentele necesare pentru a se impune ca un concurent dificil de învins.

Draper a atins cel mai înalt nivel al carierei, locul 38 în clasament în 2023, înainte ca o accidentare să-i deturneze din nou campania.

O apariție în turul al patrulea la US Open sugerează că este pe punctul de a se remarca cu adevărat, dar evitarea accidentărilor este principala prioritate a jucătorului de 21 de ani pentru noul sezon.

Qinwen Zheng

Qinwen Zheng din China
Qinwen Zheng din ChinaAFP

Chinezoaica Qinwen Zheng a avut un 2023 stelar, în care a cucerit două titluri în circuitul WTA și a obținut locul 15 mondial pe care îl ocupă în prezent.

Jucătoarea în vârstă de 21 de ani a câștigat Palermo Open în iulie, înainte de a se angaja într-un parcurs foarte reușit în țara sa natală, câștigând Zhengzhou Open și ajungând în finala de la Zhuhai.

Zheng a ajuns, de asemenea, în sferturile de finală la US Open înainte de a pierde în fața finalistei Aryna Sabalenka Dacă își va îmbunătăți recordul împotriva celor mai bune 10, anul 2024 are potențialul de a fi și mai bun pentru ea.

Mirra Andreeva

Mirra Andreeva din Rusia
Mirra Andreeva din RusiaAFP

Mirra Andreeva a atras cu adevărat atenția la Wimbledon, când a ajuns în turul al patrulea după ce a trecut de faza calificărilor.

În vârstă de doar 16 ani, rusoaica este o perspectivă serioasă și pare capabilă să înregistreze succese de Grand Slam în viitor.

De asemenea, Andreeva a dat semne că are o fire înflăcărată, ceea ce poate fi atât un ajutor, cât și un obstacol, dar aflată deja pe locul 57 în lume, cerul pare să fie limita pentru ea.

Emma Navarro

Emma Navarro din SUA
Emma Navarro din SUAAFP

Sistemul universitar din SUA pare să fi produs un alt talent în Emma Navarro, după solidul ei 2023.

Jucătoarea în vârstă de 22 de ani a urcat de pe locul 149 până pe 32 până la sfârșitul anului, o mare parte din succesele sale venind la nivel Challenger și ITF.

Cele 64 de victorii obținute de Navarro de-a lungul anului sugerează că există o bună rezistență mentală în jocul ei, ceea ce i-ar putea fi de folos în sezonul următor.

Previziunile Flashscore:

Dino Prizmic

Următorul mare succes? Dino Prizmic a atras atenția asupra sa la ediția de juniori a Openului Franței, pe care a câștigat-o pierzând un singur set în turneu și obținând o victorie lejeră în finală, 6-1, 6-4 împotriva bolivianului Juan Carlos Prado Angelo.

Mai târziu în cursul anului, croatul a acumulat, de asemenea, prima sa experiență în circuitul ATP și a ajuns în sferturile de finală ale turneului său de casă de la Umag.

De asemenea, el a ajuns în optimile de finală la Stockholm și a câștigat primul său turneu în circuitul Challenger la Banja Luka.

Jocul tânărului de 18 ani este caracterizat de rezistența de pe linia de fund și de viteza sa extraordinară. Așteptăm cu nerăbdare să îl vedem mai mult pe Prizmic, poate și pe o scenă mai mare.

Alex Michelsen

Michelsen a câștigat deja două finale la nivel Challenger în ultimul an. Atât la Chicago, împotriva lui Yuta Shimizu, cât și la Knoxville, împotriva experimentatului Denis Kudla.

Tânărul de 19 ani a ajuns în finală și la nivel ATP, dar nu a reușit să treacă de experimentatul Adrian Mannarino la Newport.

În 2024, "monstrul serviciului" din Laguna Hills va face un nou salt important, americanul fiind pe cale să devină succesorul legendei serviciului, John Isner.

Luca van Assche

Semifinalistul de la NextGen Finals din acest an a făcut o impresie destul de bună în circuit. În cel de-al doilea sezon al său în circuitul ATP, francezul a urcat direct pe locul 66.

Tânărul de 19 ani a fost extrem de convingător în special pe zgură, câștigând finalele împotriva a doi jucători de top, la Pau împotriva lui Ugo Humbert și la Sanremo împotriva lui Juan Pablo Varillas.

Așadar, anul viitor va aștepta cu nerăbdare în special Openul Franței, dar Van Assche este deja o forță de luat în seamă în Australia, în ianuarie.

Brenda Fruhvirtova

În 2024, tânăra cehoaică își va propune să intre în top 50. După primii doi ani ca profesionistă, sora mai mică a lui Fruhirtova a câștigat deja 15 titluri în circuitul ITF, învingând jucătoare de renume, precum Ekaterina Makarova, Noma Noha Akugue și Mona Barthel.

Tânăra de 16 ani din Praga este un talent excepțional, care este încă o dată un prim exemplu al muncii excelente care se face în Republica Cehă.

Jucătoarea de la TEC Waldau va face cu siguranță o surpriză sau două la Melbourne - recordul său de 101-19 din carieră vorbește de la sine.

Linda Fruhvirtova

Sora mai mare a Brendei a ajuns deja în optimi de finală la Australian Open 2023, după ce a ajuns în semifinale la Wimbledon în turneul de Slam pentru tineret din 2021.

În iunie, ea a fost clasată pe locul 49 în lume, cea mai bună clasare a sa de până acum, și cu siguranță mai sunt multe de făcut în acest an.

După ce a câștigat peste un milion de dolari în premii în tânăra sa carieră, Fruhirtova poate urca cu ușurință în top 10 și poate chiar să zguduie lumea tenisului feminin alături de sora sa.