Calificare pe muchie de cuțit pentru Real Madrid. ”A fost un meci complicat”

Calificare pe muchie de cuțit pentru Real Madrid. ”A fost un meci complicat”Profimedia
Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei după ce a trecut de Valencia, la penalty-uri, într-un meci jucat la Riad.

Benzema a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 m, iar Samuel Lino a egalat la mai puțin de 30 de secunde de la reluarea reprizei secunde. Rezultatul a rămas neschimbat până la finalul celor 120 de minute, iar la loviturile de departajare Real Madrid s-a impus cu 4-2.

Marco Asensio a fost introdus de Ancelotti abia spre finalul întâlnirii, dar a fost o mutare inspirată, atacantul fiind unul dintre cei patru marcatori de la punctul cu var ai madrilenilor.

"A fost un meci complicat, fără prea mult ritm. Până la urmă suntem în finală. Este acolo unde ne dorim să fim și suntem pregătiți să câștigăm un nou trofeu. Am vrut să intrăm în repriza a doua cu intensitate și ritm, dar golul lor ne-a perturbat planurile.

Am continuat să forțăm, iar meciul ar fi putut fi câștigat de ambele părți. Până la urmă am câștigat la penaltiuri și suntem foarte fericiți că mai jucăm o finală. Și indiferent de adversar, vom încerca să câștigăm", a declarat Arsenio pentru Mundo Deportivo.

Real Madrid va înfrunta în finală câștigătoarea dintre Barcelona și Betis Sevilla, meci care va avea loc în această seară de la ora 21.