NBA: Mavericks învinge Clippers și se califică în semifinale. Orlando Magic rămâne în joc

Luka Doncic de la Dallas Mavericks reacționează în timpul sfertului patru împotriva celor de la Los Angeles ClippersAFP
Dallas Mavericks a învins Los Angeles Clippers cu 114-101 și s-a calificat în turul al doilea al play-off-ului NBA, vineri, în timp ce Orlando a împins confruntarea în meci decisiv, al șaptelea, împotriva lui Cleveland, în ciuda celor 50 de puncte marcate de Donovan Mitchell (27), vedeta lui Cavs.

Magic a dominat pe finalul partidei de pe teren propriu din Orlando și a reușit să contracareze prestația eroică a lui Mitchell, învingându-i pe Cavaliers cu 103-96.

Cele două sunt acum la egalitate 3-3 în primul tur al Conferinței Est, care se desfășoară în sistem cel mai bun din șapte meciuri.

La Dallas, Luka Doncic a marcat 28 de puncte, iar Kyrie Irving a înscris 30 - 28 în repriza a doua - pentru ca Mavericks să obțină o victorie cu 4-2 în Conferința de Vest în fața lui Clippers, care a rămas din nou fără vedeta Kawhi Leonard, accidentată.

Dallas se va confrunta în continuare cu Oklahoma City Thunder, cap de serie surpriză din Vest, care a surclasat New Orleans cu 4-0.

Seria va oferi o confruntare tentantă între starul sloven Doncic și Shai Gilgeous-Alexander de la Oklahoma City, ambii finaliști ai premiului Most Valuable Player împreună cu Nikola Jokic - a cărui campioană în exercițiu Denver Nuggets înfruntă Minnesota în turul doi.

"Am rămas uniți", a spus Doncic despre coechipierii de la Mavs, echipă care a condus cu 13 puncte în al doilea sfert, pentru ca apoi Clippers să egaleze până la pauză la 52-52.

Acesta a fost doar începutul unei evoluții fulminante a lui Irving în repriza a doua, care a inclus și o aruncare de trei puncte din dezechilibru, în timp ce era faultat, Irving transformând aruncarea liberă pentru a duce avansul lui Mavs la 24 de puncte.

Performanța sa l-a făcut pe fostul său coechipier LeBron James să își exprime pe Twitter admirația, care a fost întărită de Doncic după meci.

"Este uimitor", a spus Doncic despre Irving, care a câștigat un titlu cu James și Cleveland Cavaliers în 2016 și s-a alăturat celor de la Mavs anul trecut. "Nu-l excludeți niciodată - este uimitor doar faptul că îl avem în echipa noastră".

Paul George a marcat 18 puncte și a prins 11 recuperări pentru Clippers. James Harden a avut 16 puncte și a împărțit 13 pase decisive.

'Efort de echipă completă'

În Orlando, Paolo Banchero a marcat 10 din cele 27 de puncte ale sale în sfertul patru, reușind un coș de trei puncte care a adus Magic în avantaj definitiv cu 3:39 minute rămase de jucat.

Franz Wagner a marcat 26 de puncte pentru Orlando, iar Jalen Suggs a marcat șase coșuri de trei puncte, în ceea ce Wagner a numit un "efort de echipă completă".

Nu a fost genul de rocadă pe care Orlando a pus-o la cale în meciurile 3 și 4, dar Magic a avut suficient pentru a depăși Mitchell, care a fost în mod clar deranjat de o accidentare la genunchi, dar totuși a avut toate cele 18 puncte ale Cavs din sfertul patru.

"Evident, Mitchell a avut un joc uimitor, dar am stat lângă el și am reușit să-i blocăm atunci când am avut nevoie", a spus Wagner. "Întregul grup a rămas unit".