NBA: Lakers îi zdrobesc pe Thunder, Lillard îi ajută pe Bucks să-i învingă pe Clippers

Lakers au făcut o nouă demonstrație de forță
Lakers au făcut o nouă demonstrație de forțăProfimedia
D'Angelo Russell (28 de puncte) a marcat 26 de puncte, iar Los Angeles Lakers a produs o demonstrație defensivă dominantă pentru a învinge luni pe Oklahoma City Thunder cu 116-104.

Russell și Anthony Davis (24) au combinat pentru 50 de puncte, în timp ce LeBron James a adăugat 19 puncte, 11 recuperări și opt pase decisive într-o victorie în cele din urmă confortabilă pentru formația din LA.

Oklahoma City a intrat în meci ca lider al Conferinței de Vest și a început fără probleme, deschizând un avantaj de 12 puncte la începutul primului sfert.

Dar o apărare solidă și forma lui Russell au readus-o pe Lakers în meci, iar un sfert secund uriaș - în care i-a depășit pe Thunder cu 27-18 - le-a oferit un avantaj pe care l-au păstrat pentru restul duelului.

"La începutul meciului ei au avut câteva aruncări și noi am pierdut mingea, dar nu ne-am prăbușit total", a declarat antrenorul lui Lakers, Darvin Ham.

"Am continuat să ne apărăm. Am spus echipei la pauză: "Este cea mai bună repriză defensivă pe care am văzut-o în tot sezonul".

"Felicitări băieților noștri - au făcut un pas înainte și s-au apărat foarte, foarte bine".

Apărarea lui Lakers l-a limitat pe starul lui Thunder, Shai Gilgeous-Alexander, la 20 de puncte, în timp ce Chet Holmgren a terminat cu 15 și Josh Giddey cu 13.

Înfrângerea a scos Oklahoma City (42-19) de pe primul loc în Vest, locul întâi fiind preluat de Minnesota Timberwolves. Lakers a ajuns la 34-29, ocupând locul 9.

Într-o altă partidă, Damian Lillard a bifat 41 de puncte, iar Milwaukee Bucks a trecut peste absența lui Giannis Antetokounmpo, accidentat, și a învins pe Los Angeles Clippers cu 113-106.

În condițiile în care Antetokounmpo a fost scos din calcule chiar înainte de startul partidei din cauza unei dureri la picior, iar Khris Middleton a fost de asemenea accidentat, Lillard a condus prima linie pentru a ajuta Milwaukee să obțină a șasea victorie consecutivă.

Clippers părea să aibă măsura adversarilor lor, deschizând un avantaj de 15 puncte la un moment dat în sfertul al treilea.

Dar Lillard și Bobby Portis au preluat inițiativa în al patrulea sfert, iar Bucks au depășit Clippers cu 40-25 pentru a se distanța și a consfinți victoria în fața unui public în delir din Milwaukee.

Lillard a terminat cu patru recuperări și patru pase decisive, alături de cele 41 de puncte, în timp ce Portis a făcut un pas înainte cu 28 de puncte și 16 recuperări.

Milwaukee a ajuns la 41-21, rămânând pe locul al doilea în Conferința de Est, după Boston (48-12).

"Pur și simplu jucăm împreună îm ambele faze ale meciului", a spus Lillard.

Antrenorul lui Bucks, Doc Rivers, i-a acuzat pe unii membri ai echipei sale că se află în modul de vacanță înainte de pauza de la mijlocul sezonului, luna trecută, a meciului All-Star.

Dar Lillard a dezvăluit că Bucks culeg acum beneficiile unei întâlniri care a declanșat seria de victorii a echipei.

"La ieșirea din pauză am avut o discuție serioasă ca echipă, Doc a abordat o mulțime de lucruri, ne-a provocat să facem unele lucruri diferit - și cred că am înțeles asta ca echipă", a spus Lillard.

"La intrarea în pauză au fost multe lucruri pe care nu ne-am angajat pe deplin să le facem împreună. Dar acum cred că toată lumea vede succesul pe care îl are faptul că suntem implicați în ambele părți ale terenului".

Singura notă negativă pentru Bucks a venit odată cu accidentarea lui Antetokounmpo.

Starul grec a apărut pentru încălzire înainte de meci, dar a plecat șchiopătând cu un disconfort vizibil din cauza unei probleme la piciorul stâng.

La Clippers, Paul George și James Harden au terminat cu 29 de puncte fiecare, iar Kawhi Leonard a adăugat 16 puncte.

Minnesota a devansat Oklahoma City în fruntea clasamentului Vestului după victoria cu 119-114 în fața celor de la Portland Trail Blazers, la Minneapolis.

Internaționalul francez Rudy Gobert a fost liderul marcatorilor de la Minnesota, cu 25 de puncte, reușind 16 recuperări și trei capace.

Anthony Edwards a terminat cu 13 puncte de pe bancă, într-o seară în care șase jucători din Minnesota au reușit puncte de două cifre.

Anfernee Simons a fost cel mai bun aruncător al celor de la Portland, cu 34 de puncte, dintre care 5 din 13 aruncări de trei puncte. Duop Reath a reușit 5 din 6 din afara arcului în drum spre 26 de puncte.