NBA: Lakers câștigă duelul LA-ului / Dallas învinge Timberwolves

LeBron James a fost vedetă pentru Lakers
LeBron James a fost vedetă pentru LakersAFP
Los Angeles Lakers a întrerupt duminică o serie de patru înfrângeri în NBA, reușind o victorie cu 106-103 în confruntarea cu LA Clippers - una dintre cele mai în vogă echipe din campionat.

LeBron James a marcat 25 de puncte, Anthony Davis a adăugat 22 și 10 recuperări, iar Lakers a fost ajutată de rezervele sale, inclusiv de 13 puncte de la D'Angelo Russell.

Lakers au luat primul avantaj de două cifre al meciului la un coș de trei puncte al lui Russell la începutul sfertului patru.

Clippers, profitând de o serie de greșeli ale lui Lakers, au egalat prin trei aruncări libere ale lui Norman Powell cu 2:19 rămase de jucat.

Taurean Prince a marcat o aruncare de trei puncte pentru ca Lakers să revină definitiv în avantaj, Powell ratând o aruncare de trei puncte care ar fi putut aduce egalarea în ultima secundă.

Paul George și Ivica Zubac au marcat câte 22 de puncte pentru Clippers, care aveau o serie de cinci victorii consecutive și dețineau cel mai bun bilanț din ligă de la 1 decembrie.

"Încă am greșit la unele detalii", a spus James. "Dacă am putea continua să progresăm cu aceste detalii, am putea fi o echipă foarte bună.

"Seara asta a fost un pas bun în direcția corectă".

În altă ordine de idei, Kyrie Irving a marcat 35 de puncte, iar Luka Doncic a adăugat 34, în timp ce Dallas Mavericks a oprit o revenire a celor de la Minnesota pentru a învinge liderul Conferinței de Vest, Timberwolves, cu 115-108.

Timberwolves, deținătoarea celui de-al doilea cel mai bun bilanț din ligă, a fost condusă cu nouă puncte în sfertul al patrulea, dar a preluat conducerea 106-100, grație unui coș al lui Anthony Edwards cu 3:53 de jucat.

Antrenorul lui Mavs, Jason Kidd, a spus că a fi condus cu șase puncte este "un mare test de caracter și încredere", iar Dallas l-a trecut cu brio.

Mavs a răspuns cu o serie de 13-0. Irving a marcat un coș de trei puncte pentru a egala la 106-106, apoi i-a furat mingealui Rudy Gobert și a mai marcat un coș de trei puncte din colț, iar Mavs a reușit să câștige.

"L-am lăsat să gătească", a spus Doncic despre Irving. "Când este agresiv, este un jucător uimitor".

Alte finaluri strânse au inclus victorii în prelungiri pentru Portland și Orlando, precum și victoria lui Cleveland cu 117-115 în fața lui San Antonio.

Au fost victorii zdrobitoare pentru New Orleans Pelicans și Toronto Raptors, care au profitat din plin de o noapte slabă a lui Stephen Curry în victoria asupra lui Golden State Warriors.

RJ Barrett a marcat 37 de puncte pentru Raptors, care au condus de la un capăt la altul în victoria cu 133-118 în fața celor de la Warriors, la San Francisco.

Starul lui Warriors, Curry, a reușit doar două din cele 14 aruncări de pe teren, ratând toate cele nouă încercări de trei puncte pe care le-a avut în drumul său spre nouă puncte.

Klay Thompson a marcat 25 de puncte pentru Golden State, a cărei cea mai bună veste a zilei a fost reîntoarcerea lui Draymond Green în vestiar, el pregătindu-se să revină după o suspendare din NBA care a durat 12 meciuri.

CJ McCollum de la New Orleans a marcat 30 de puncte pentru a conduce șapte jucători de la Pelicans în cifre duble într-o victorie cu 133-100 împotriva celor de la Kings în Sacramento.

Pelicanii și-au mărit avansul până la 50 de puncte în sfertul al patrulea, ambele echipe odihnindu-și titularii pentru cea mai mare parte sau întreaga perioadă finală.

"Îmi pare rău pentru fanii care și-au cheltuit banii pentru a veni să vadă meciul de astăzi", a declarat antrenorul lui Kings, Mike Brown.