NBA: Booker îi propulsează pe Suns / Celtics îi învinge pe Sixers

Devin Booker de la Phoenix Suns sărbătorește
Devin Booker de la Phoenix Suns sărbătorește AFP
Devin Booker a marcat 47 de puncte, iar Kevin Durant a adăugat 39 și Phoenix Suns a revenit în seria semifinală a Conferinței de Vest din NBA, vineri, cu o victorie cu 121-114 în fața lui Denver Nuggets.

Suns, care au pierdut primele două meciuri ale seriei de cel mai bun din șapte meciuri la Denver, au rezistat pe teren propriu, în ciuda absenței din cauza unei accidentări a veteranului Chris Paul.

Phoenix conducea cu 15 puncte la pauză, dar Nuggets - condusă de un triple-double de 30 de puncte, 17 recuperări și 17 pase decisive ale lui Nikola Jokic, de două ori cel mai valoros jucător din NBA - nu a dat înapoi.

Au trecut de trei ori în avantaj în sfertul al treilea, dar de fiecare dată Suns au avut un răspuns.

"Este acea perioadă a anului", a spus Booker, care a adăugat șase recuperări, nouă pase decisive, trei recuperări și o aruncare blocată. "Am pierdut meciuri pe terenul lor și vrem doar să ne protejăm terenul nostru".

Phoenix a marcat primele nouă puncte din al patrulea sfert și nu a mai fost niciodată condusă, scorul la general fiind acum 2-1.

Durant, care a ratat opt din primele sale nouă aruncări, a reușit până la final doar 12 din 31 de aruncări, dar a înscris 14 din 16 aruncări libere și a avut 11 puncte în sfertul patru.

Jamal Murray a fost cel mai bun marcator al lui Denver cu 32 de puncte, iar Michael Porter Jr. a adăugat 21 și 12 recuperări, dar Nuggets nu a putut să-i oprească pe Booker și Durant, iar Suns vor avea șansa de a egala seria când vor găzdui meciul 4 duminică.

În Conferința de Est, Jayson Tatum a marcat 27 de puncte pentru a conduce șase jucători din Boston în cifre duble, iar Celtics au învins 76ers cu 114-102 în Philadelphia și au preluat un avantaj de 2-1 în seria lor.

Jaylen Brown a adăugat 23 de puncte, iar Al Horford a marcat 17 pentru Celtics, care și-au recăpătat avantajul terenului propriu cu a doua victorie consecutivă după ce au pierdut primul meci la Boston.

Într-o seară emoționantă la Philadelphia, pivotul lui Sixers, Joel Embiid, a primit trofeul de cel mai valoros jucător de la comisarul NBA, Adam Silver, în cadrul unei ceremonii înainte de meci.

Cântece de "M-V-P" au răsunat pentru camerunezul Embiid, care a sărbătorit alături de părinții săi în timp ce îl ținea în brațe pe fiul său mic, Arthur - care era îmbrăcat într-un tricou cu mesajul "Tatăl meu este MVP".

Celtics a întrerupt însă sărbătoarea, preluând un avantaj rapid de 14-4.

Tatum, care a marcat doar șapte puncte în Meciul 2, a revenit în forță, adăugând 10 recuperări, cinci pase decisive și o aruncare blocată.

Totuși, Sixers a rămas aproape și a condus cu un punct după primul sfert.

Embiid a marcat 30 de puncte, cu 13 recuperări și patru aruncări blocate, în al doilea meci în care a revenit după o entorsă la genunchi.

Dar coechipierii James Harden și Tyrese Maxey s-au chinuit. Harden a reușit doar trei din 14 aruncări în drumul spre 16 puncte, în timp ce Maxey a marcat 13 puncte din 4 din 16 aruncări.