NBA: Doncic intră în istorie cu al patrulea cel mai mare număr de puncte marcate într-un meci

Luka Doncic se alătură unui club select.
Luka Doncic se alătură unui club select.AFP
Fostul jucător de la Real Madrid a condus echipa Dallas Mavericks la victoria cu 143-148 în fața celor de la Atlanta Hawks.

Doar doi jucători au marcat mai multe puncte într-un meci decât slovenul: Wilt Chamberlain, care deține recordul all-time de 100 de puncte în 1962 și a mai înscris 78 în 1961, și Kobe Bryant, care a marcat 81 în 2006.

Vineri s-au împlinit patru ani de la moartea legendarului star de la Lakers , care era idolul din copilărie al lui Luka Doncic.

Cele 73 de puncte ale sale, a patra cea mai mare reușită din istorie, mai fuseseră egalate de David Thompson (1978) și de același Chamberlain (de două ori în 1962).

Doncic, în vârstă de 24 de ani, a spulberat recordul de puncte al celor de la Mavericks, pe care tot el îl deținea cu cele 60 pe care le-a înscris în decembrie 2022 împotriva lui New York Knicks.

Fundașul a reușit performanța cu un incredibil 25/33 (75%) la aruncările de pe teren, 8/13 (61%) de la trei puncte și 15/16 (93%) de la linia de aruncări libere, adăugând totodată o duzină de recuperări și șapte pase decisive în cele 45 de minute de joc.

"Am vrut doar să profit de ceea ce mi-a oferit apărarea", a declarat el. "În a doua repriză m-au dublat tot timpul, așa că am încercat să fac câteva jocuri", a continuat el.

Spectacol în NBA

Isprava lui Doncic nu a fost singura de vineri. Americanul Devin Booker a marcat 62 de puncte în meciul pierdut de Phoenix Suns cu 133-131 în fața lui Indiana Pacers.

Nu este cea mai mare reușită din cariera lui Booker, el reușind 70 de puncte împotriva celor de la Boston Celtics în 2017.

Doncic și Booker sunt a cincea pereche de jucători care depășesc 60 de puncte într-o singură seară din 1978 și a doua care face acest lucru în această săptămână.

Lunea trecută, Joel Embiid (Sixers) și Karl-Anthony Towns (Timberwolves) au ajuns la 70 și, respectiv, 62.

Clubul anilor '70

Luka, al doilea cel mai bun marcator din acest sezon (33,6 puncte în medie) după Embiid, se află într-o formă spectaculoasă într-o campanie în care vizează primul său premiu MVP.

Ca și în alte ocazii, fundașul a sărit cu un plus de motivație pe terenul lui Hawks, franciza care l-a selectat cu numărul trei în Draft 2018 și care imediat după aceea l-a cedat la Dallas în schimbul unui alt fundaș, Trae Young, și a unei opțiuni din prima rundă.

Young a avut o prestație bună (30P) la revenirea sa pe teren după două meciuri de absență din cauza unei contuzii.

Doncic avea deja 41 la pauză, de asemenea un record al francizei, iar în repriza a doua a stat bine în apărare și i-a împiedicat pe cei de la Hawks să revină pe tabelă în ultimul sfert de oră.

Slovenul s-a alăturat unui club de 10 jucători care au ajuns la cel puțin 70 de puncte într-un meci, dintre care patru au făcut-o în ultimul an: Doncic, Embiid, Donovan Mitchell și Damian Lillard.

Cu doar o zi înainte s-a confirmat că va participa la al cincilea său meci All-Star consecutiv, unde va fi titular.

Statisticile confruntării sunt disponibile pe Flashscore.