NBA: Davis o duce pe Lakers către victorie în fața lui Bucks în prelungiri

Davis (R) în acțiune pentru Lakers
Davis (R) în acțiune pentru LakersAFP
Anthony Davis (31 de ani) a condus o revenire uluitoare pe finalul partidei, iar Los Angeles Lakers a reușit să remonteze un deficit de 19 puncte în sfertul patru și a învins Milwaukee Bucks cu 128-124, marți, într-o dublă repriză de prelungiri.

În condițiile în care LeBron James a lipsit din cauza unei accidentări, Davis a petrecut aproape 52 de minute pe teren pentru a-i duce pe Lakers la victorie în fața unei echipe în formă a celor de la Bucks, care au intrat în această confruntare cu o serie de șase victorii consecutive.

Davis a terminat cu 34 de puncte, 23 de recuperări și două pase decisive, reușind și patru blocaje, într-o demonstrație defensivă impunătoare.

Veteranul de la Lakers a fost susținut ofensiv de Austin Reaves și D'Angelo Russell, care au terminat cu câte 29 de puncte.

Reaves a reușit doar al doilea triple-double din carieră, cu 14 recuperări și 10 pase decisive, pe lângă cele 29 de puncte.

Între timp, Milwaukee s-a întrebat unde a greșit după ce a condus meciul încă din debutul primului sfert până când Lakers a egalat la 101-101, grație a două aruncări libere ale lui Taurean Prince cu 44 de secunde înainte de final.

În cele două reprize de prelungiri, care au fost foarte echilibrate, liderul s-a schimbat până când un coș de trei puncte de la 28 de metri al lui Reaves și două aruncări libere ale lui Russell au oferit lui Lakers un avantaj decisiv de 126-121 cu 14 secunde înainte de final.

O aruncare de trei puncte a lui Malik Beasley a redus diferența la două puncte pentru Milwaukee, dar alte două aruncări libere ale lui Davis au consfințit victoria.

"A fost o victorie de echipă extraordinară", a declarat după aceea antrenorul lui Lakers, Darvin Ham.

"Băieții au făcut-o. S-au unit încă o dată și au muncit serios. A fost un mod grozav de a începe o deplasare de șase meciuri".

Între timp, Reaves a salutat evoluția lui Davis. Jucătorul în vârstă de 31 de ani s-a chinuit în mod clar în mare parte din meci, după ce s-a accidentat la genunchi într-o ciocnire cu Khris Middleton de la Milwaukee.

"El a vrut doar să continue să lupte cu noi", a spus Reaves despre Davis. "Ori de câte ori este pe teren, are un impact".

"O lecție bună

Giannis Antetokounmpo a condus marcatorii lui Milwaukee cu 29 de puncte, în timp ce Damian Lillard a terminat cu 27.

Între timp, antrenorul lui Milwaukee, Doc Rivers, a declarat că echipa sa a plătit prețul pentru că nu a pus meciul la adăpost după ce a avut de două ori un avantaj de două cifre.

"Când ai o echipă condusă la 18 puncte, ai șansa de a duce acel avantaj la 30, iar noi nu am făcut asta", a spus Rivers.

"În schimb, am lăsat să se ducă de la 18 la 10, iar asta le-a dat speranțe. Va fi o lecție bună pentru noi".

Victoria îi lasă pe Lakers ferm pe drumul cel puțin pentru un loc în turneul play-in. Lakers ocupă locul nouă în Conferința de Vest, cu un bilanț de 40-32. Bucks rămân pe locul doi în Conferința de Est, dar au căzut la 46-26.

În alte meciuri disputate marți, Golden State Warriors și-a sporit speranțele de a ajunge în postsezon cu o victorie uriașă, 113-92, în fața lui Miami Heat, în deplasare.

Klay Thompson a produs 28 de puncte de pe bancă, inclusiv șase coșuri de trei puncte, în timp ce Jonathan Kuminga a adăugat 18 puncte. Stephen Curry și Andrew Wiggins au adăugat câte 17 fiecare, iar Warriors au ajuns la 37-34 și rămân pe locul 10 în Vest.

Între timp, la New Orleans, Oklahoma City Thunder a menținut presiunea asupra liderului Conferinței de Vest, Denver, cu o victorie de 119-112 în fața celor de la Pelicans.

Zion Williamson a terminat cu 29 de puncte și 10 pase decisive pentru New Orleans, dar ofensiva echilibrată a celor de la Thunder le-a permis să obțină o victorie care îi lasă la o jumătate de meci în spatele celor de la Denver în Vest, la 50-21.

Jalen Williams a terminat cu 26 de puncte, în timp ce Josh Giddey a adăugat 25 și Shai Gilgeous-Alexander 24 pentru Thunder.