NBA: Campioana Denver Nuggets, la a 14-a victorie în actualul sezon

Aaron Gordon, un nou slam dunk pentru campioana Denver Nuggets
Aaron Gordon, un nou slam dunk pentru campioana Denver NuggetsProfimedia
Denver Nuggets, campioana en titre a NBA, s-a impus sâmbătă seara în deplasare, cu 114-111, în fața celor de la Portland Trailblazers, trecându-şi în cont a 14-a victorie în ultimele 16 meciuri.

Reggie Jackson a marcat 23 de puncte, Aaron Gordon a avut 22 de puncte și 12 recuperări, iar Denver Nuggets a învins sâmbătă seara pe Portland Trail Blazers cu 114-111.

Nuggets a câștigat chiar și fără vedetele Nikola Jokic și Jamal Murray, într-o seară în care Blazers a devenit a doua echipă care a început cu cinci debutanți de când NBA monitorizează titularii, din sezonul 1971-72.

Campionii în exercițiu au câștigat opt din ultimele nouă meciuri.

Cu toate acestea, Denver este momentan pe locul secund în Conferința Vest, în urma celor de la Oklahoma City Thunder.

"Sunt mândru de grupul nostru pentru că a luptat fantastic. Trebuie să le dăm credit tinerilor, au ieșit de la pauză cu capul sus și au întors rezultatul”.

"Nu am jucat jucat grozav în apărare în sfertul al treilea, dar pe final am făcut suficiente puncte pentru a obține victoria", a declarat antrenorul lui Nuggets, Michael Malone.

New York Knicks - Brooklyn Nets 105 - 93

În clasamentul Conferinței Est conduce Boston Celtics, urmată de Milwaukee Bucks şi Cleveland Cavaliers, iar în Conferința Vest lider este Oklahoma City Thunder, urmată de Denver Nuggets şi Minnesota Timberwolves.