Donovan Mitchell ajută Cleveland Cavaliers să surclaseze Orlando Magic în meciul de debut

Fundașul lui Cleveland Cavaliers, Donovan Mitchell, driblează mingea în al doilea sfert împotriva lui Orlando MagicDavid Richard - USA TODAY Sports
Donovan Mitchell a marcat 30 de puncte, Jarrett Allen a reușit un double-double de 16 puncte și 18 recuperări, iar Cleveland Cavaliers, cap de serie numărul patru, a condus de la un capăt la altul și a câștigat primul meci al seriei din primul tur al playoff-ului Conferinței de Est, sâmbătă, pe teren propriu, în fața lui Orlando Magic, cu 97-83.

Cleveland a marcat primele șase puncte din primul meci și a avut un avans de 11 puncte la începutul meciului, Evan Mobley marcând opt din cele 16 puncte ale sale din această zi la mai puțin de șase minute de joc.

Cavaliers nu a mai privit înapoi după startul inițial, majorând avantajul până la 20 de puncte.

"Startul nostru fulminant a fost o mare parte a succesului", a declarat antrenorul lui Magic, Jamahl Mosley, despre capacitatea Cavaliers de a se distanța. "Grupul nostru a fost echilibrat și am fost capabili să luptăm din nou. Dar atunci când ai 19 din 30 la linia de aruncări libere, 8 din (37) la (3 puncte), este greu să recuperezi teren în aceste zone".

Condusă cu 14 puncte, Orlando a revenit însă după pauză până la patru puncte.

Paolo Banchero, care a marcat 24 de puncte, cele mai multe pentru Orlando, a reușit un coș de trei puncte pentru a încheia o serie de 12-2.

Banchero l-a egalat pe Shaquille O'Neal la cel mai mare număr de puncte marcate de un jucător de la Orlando în primul său meci din playoff.

Banchero a avut, de asemenea, șapte recuperări și cinci pase decisive sâmbătă.

Jocul lui Magic în apărare a forțat Cleveland să nu reușească foarte multe aruncări de 3 puncte.

După ce au reușit primele cinci, Cavaliers au ratat 15 încercări consecutive de trei puncte de la sfârșitul primului sfert până în al treilea.

O altă aruncare de trei puncte oportună a venit de la Mitchell cu 4:44 rămase.

Mitchell a marcat 3 din 8 aruncări de la mare distanță și 11 din 21 în total.

Mobley a avut 2 din 4 aruncări de la 3 puncte, 6 din 12 aruncări de pe parchet în total și a luat 11 recuperări.