Celtics le-a provocat celor de la Pistons cea de-a 28-a înfrângere consecutivă în NBA

Boston Celtics - Detroit Pistons, 128-122 în prelungiri
Boston Celtics - Detroit Pistons, 128-122 în prelungiriAFP
Boston Celtics a mai făcut joi un nou meci bun la Detroit, revenind de la un deficit de 21 de puncte și administrându-le celor de la Pistons a 28-a înfrângere consecutivă în NBA, un adevărat ecord, 128-122 în prelungiri.

Pistons devenise deja prima echipă care a pierdut 27 de meciuri la rând într-un singur sezon, după ce marți înregistraseră un alt eșec în fața celor de la Brooklyn Nets.

Ei sunt acum a doua echipă care pierde 28 de meciuri la rând, alăturându-se celor de la Philadelphia 76ers, care au avut un eșec de 28 de meciuri între sezoanele 2014-15 și 2015-16.

Dunk-ul lui Kristaps Porzingis - după ce Jayson Tatum a recuperat după ratarea lui Isaiah Livers de la Detroit - a pecetluit efectiv meciul, punând Boston în avantaj, 123-117 cu 45,2 secunde rămase din prelungiri.

Boston a scăpat cu recordul perfect pe teren propriu intact la 15-0, îmbunătățind recordul de lider al ligii la 24-6.

Pentru o vreme, însă, părea că un Detroit rănit în orgoliu ar putea profita de o echipă a lui Celtics care se aștepta la o victorie ușoară - lucru pe care antrenorul lui Boston, Joe Mazzulla, îl avertizase că reprezintă un pericol pentru echipa sa.

"Cu fiecare înfrângere, ei dau și mai mult pentru că își doresc să câștige", a spus Mazzulla. "Se va întâmpla".

Detroit, cea mai slabă echipă la aruncările de trei puncte din ligă, a marcat 13 coșuri față de 11 ale lui Boston.

Pistons a avut 31 de puncte din a doua șansă, Cade Cunningham marcând 22 din cele 31 de puncte ale sale în prima repriză.

Cunningham a adăugat șase recuperări și nouă pase decisive, iar Jaden Ivey a marcat 22 de puncte și 10 recuperări. Dar 19 recuperări care au dus la 27 de puncte tot s-au dovedit a fi prea puține.

Celtics a preluat impulsul cu un sfert al treilea dominant, depășindu-i pe cei de la Pistons cu 35-16, pentru a intra în sfertul patru la egalitate, 82-82.

Detroit nu a cedat, preluând de două ori un avantaj de patru puncte. Un layup al lui Tatum urmat de un coș de trei puncte al lui Porzingis a dus Boston la șase puncte cu 1:56 rămas din sfertul patru, Bojan Bogdanovic reușind să egaleze pentru Detroit a egalat la 108-108 și să ducă partida în prelungiri.

Porzingis a marcat 35 de puncte, iar Tatum a înscris 31 de puncte și a oferit 10 pase decisive pentru Celtics, care au fost lipsiți de Jaylen Brown, accidentat. Derrick White a marcat 10 din cele 23 de puncte ale sale în prelungiri.

Antrenorul lui Pistons, Monty Williams, a fost plin de laude la adresa jucătorilor săi.

"Ei aduc un spirit, integritate și duritate în sala de sport în fiecare zi", a spus el. "Oricât de rău ar suferi în acest moment, mă doare pentru ei".

În altă ordine de idei, Anthony Edwards a marcat 44 de puncte pentru a conduce liderul Conferinței de Vest, Minnesota, într-o victorie cu 118-110 în fața celor de la Dallas Mavericks, care au fost lipsiți de vedetele Luka Doncic și Kyrie Irving.

Rudy Gobert a adăugat 20 de puncte și 11 recuperări pentru Timberwolves, care au lăsat să se evapore un avans de 18 puncte la începutul meciului, dar au rezistat pentru a obține victoria.

Tyrese Haliburton, de la Indiana, a dat 20 de pase de gol fără nicio minge pierdută și a marcat 21 de puncte în victoria cu 120-104 a celor de la Pacers în fața celor de la Bulls, la Chicago.

Haliburton, a cărui apariție a fost pusă sub semnul întrebării din cauza unui disconfort în zona lombară, a devenit doar al cincilea jucător din NBA care are 20 sau mai multe pase de gol fără o recuperare.