CS Rapid București a reușit a doua sa victorie în preliminariile FIBA Europe CupProfimedia
CS Rapid București a învins formația olandeză Donar Groningen cu scorul de 69-65 (15-18, 20-8, 15-17, 19-22), marți, la Skopje, într-un meci din Grupa A preliminară a competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup.

CS Rapid a obținut a doua sa victorie în grupă din tot atâtea meciuri.

Rapid a făcut diferența în sfertul al doilea, încheiat cu 20-8 pentru bucureșteni. Cu 5 minute și 11 secunde înainte de final, olandezii au restabilit egalitatea, 54-54, după o serie de șapte puncte consecutive.

Giuleștenii au revenit apoi spectaculos, cu o aruncare de trei puncte reușită de Josip Bilinovac, și au rămas în avantaj până la final, chiar dacă jocul a fost pe muchie de cuțit.

Cei mai buni de la Rapid au fost Sayeed Al-Kabir Pridgett, cu 20 puncte, 5 recuperări, 6 pase decisive, Toarlyn Fitzpatrick, 18 p, 6 rec și Paulius Petrilevicius, 11 p, 10 rec, 4 pd.

Marți seara va avea loc și celălalt meci al grupei, BC Sabah - Rabotnicki Skopje.

Rapid, ocupanta locului 4 în precedenta ediție a Ligii Naționale, este lider, cu 4 puncte, urmată de BC Sabah, 2 puncte, Donar, 2 puncte și Rabotnicki, 1 punct.

Joi vor avea loc ultimele meciuri, Rapid - Sabah (18:30) și Rabotnicki - Donar (21:30).

Câștigătoarea turneul se va califica în grupele sezonului regulat al FIBA Europe Cup. CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu sunt calificate deja în grupe.