CS Rapid București a debutat cu o victorie în preliminariile FIBA Europe Cup

CS Rapid București
CS Rapid București Baschet Rapid/Facebool
Baschetbaliștii bucureșteni au învins formația Rabotnicki Skopje din Macedonia de Nord cu 87-57 (21-20, 24-21, 21-14, 21-2), luni, la Skopje, în meciul de debut în Grupa A preliminară a competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Rapid s-a desprins în sfertul al treilea și a a dominat clar ultimele zece minute, în care gazdele nu au marcat decât două puncte.

Sayeed Al-Kabir Pridgett a fost cel mai bun om al Rapidului, cu 23 puncte, 5 recuperări, 7 pase decisive. Paulius Petrilevicius a contribuit cu 16 p, Matei Dorneanu, 13 p, Josip Bilinovac 12 p, iar Ben Altit 13 p.

De la gazde s-au remarcat Dorde Dzeletovic, și D'mitrik Alexander Trice.

În celălalt meci al grupei, echipa azeră BC Sabah a trecut de olandezii de la Donar Groningen cu 75-72.

Rapid, ocupanta locului 4 în precedenta ediție a Ligii Naționale, va juca miercuri contra echipei Donar Groningen (18:30), iar joi o va înfrunta pe BC Sabah (18:30). Câștigătoarea turneul se va califica în grupele sezonului regulat al FIBA Europe Cup.