CSM CSU Oradea, eliminată din preliminariile Basketball Champions League

CSM CSU Oradea, eliminată din preliminariile Basketball Champions LeagueProfimedia
Echipa masculină de baschet CSM CSU Oradea a fost eliminată din Basketball Champions League, după ce a fost învinsă de echipa italiană Happy Casa Brindisi, cu scorul de 77-74 (24-22, 19-10, 17-28, 17-14), miercuri seara, la Serik (Turcia), în sferturile de finală ale unui turneului preliminar.

Vicecampioana României a avut un prim sfert bun, la capătul căruia avea un pasiv de două puncte (22-24), dar ecartul a crescut și a ajuns la pauză să fie condusă cu 43-32.

Orădenii au reușit un sfert trei excelent în urma căruia au egalat situația pe tabelă, 60-60. Ultimele zece minute au fost strânse, ambele echipe s-au aflat la conducere, orădenii având 71-70 când mai erau patru minute. Italienii au gestionat mai bine finalul, au marcat cinci puncte la rând și s-au impus cu 77-74.

Cei mai bun jucători ai echipei antrenate de Cristian Achim au fost Erick Neal, cu 17 puncte, 4 recuperări, 8 pase decisive, Kris Richard, cu 12 p, 7 rec, Toddrick Gotcher, 12 p, 5 rec, Lennard Freeman, 10 p, 11 rec, Cătălin Baciu, 11 p, 4 rec.

De la învingători s-au remarcat Jajuan Johnson, 15 p, 5 rec, Jamel Morris, 16 p, 3 rec, Joonas Riismaa 14 p, Jeremy Senglin, 13 p, 3 pd.

În semifinalele turneului, Happy Casa Brindisi va întâlni învingătoarea dintre Heroes Den Bosch (Olanda) și BG Goettingen (Germania).

CSM CSU Oradea va evolua în grupele FIBA Europe Cup.