Mike James a devenit cel mai bun coşgheter din istoria Euroligii

Mike James a devenit cel mai bun coşgheter din istoria EuroligiiProfimedia
Conducătorul de joc Mike James (AS Monaco) a devenit joi seara, în meciul cu Steaua Roşie Belgrad (98-80), cel mai bun marcator din istoria Euroligii masculine de baschet, cu un total de 4.464 de puncte, depăşind fostul record al grecului Vasilios Spanoulis, de 4.455 de puncte marcate între 2005 şi 2021.

Americanul, care a reuşit 20 de puncte în meciul cu formația sârbă, a egalat recordul lui Spanoulis încă din primul sfert, după o aruncare liberă, iar în al doilea sfert l-a depăşit pe grec cu o aruncare de la semidistanță, la scorul de 38-31.

În conformitate cu protocolul prevăzut de Euroligă, meciul a fost oprit câteva minute pentru a-i oferi, în acordurile cântecului ”Eye of the Tiger”, coloana sonoră a filmului ”Rocky III”, mingea întâlnirii, în ovațiile publicului din sala Gaston-Medecin, înainte ca jocul să se reia.

Momentul s-a petrecut în fața părinților şi a prietenilor săi, care au venit special din Statele Unite pentru această ocazie.

”Voi putea să savurez toate acestea după cariera mea”, a declarat James într-o conferință de presă la sfârşitul întâlnirii. ”Nu am vrut să devină prea emoțional, pentru că trebuia să mă concentrez pe victorie, altfel nu ar fi avut aceeaşi savoare. Dar mi-a plăcut momentul”, a subliniat James.

James, 33 ani, joacă din 2014 în Euroligă şi a trecut pe la echipe ca Vitoria, Panathinaikos, Milan şi ȚSKA Moscova, înainte de a apăra culorile lui Monaco din 2021. El a evoluat şi în NBA la Phoenix Suns (2017), New Orleans Pelicans (2018) şi Brooklyn Nets (2021).

James, mult timp considerat un jucător dificil de gestionat, este cunoscut pentru relațiile sale complicate cu antrenorii Ettore Messina, care nu l-a păstrat la Milano, şi apoi cu Dimitris Itoudis, la ȚSKA.

Antrenorul lui Monaco, sârbul Sasa Obradovic, a avut numai cuvinte de laudă pentru James: ”Este o mare onoare pentru mine să antrenez un asemenea jucător. Timp de trei ani relația dintre noi s-a dezvoltat. Ne-am ajutat reciproc să creştem. În primul an, am ajuns în play-off, anul trecut în Final Four şi în acest an avem aşteptări mai mari”.

James a spus că are un singur obiectiv în acest sezon: ”Să ne calificăm în play-off, apoi în Final Four (la Berlin, între 24 şi 26 mai) şi să câştigăm trofeul”.