CSO Voluntari câștigă cu CSM CSU Oradea și împinge semifinala Ligii Naționale în decisiv

CSO Voluntari
CSO Voluntari Profimedia
Cele două echipe sunt la egalitate, 2-2, în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, după ce formația ilfoveană a învins vicecampioana cu scorul de 87-77 (27-19, 21-19, 25-21, 14-18), vineri seara, pe teren propriu, în al patrulea meci al seriei.

Trevon Litrell Allen, cu 23 de puncte şi 3 pase decisive, a condus echipa gazdă la victorie. Keyshawn Maklik Feazel a contribuit cu 15 p, 4 recuperări, iar Dan Lucas Tohătan a adăugat 12 puncte.

CSM CSU Oradea a câştigat primele două partide ale semifinale, pe teren propriu, cu 79-73 şi 96-76, apoi CSO Voluntari s-a impus cu 96-78 şi 87-77, în următoarele două, în care a fost gazdă.

Meciul decisiv va avea loc pe 7 mai, la Oradea.

CSM CSU Constanța va juca pentru pozițiile 5-6, după ce a câştigat cu 2-1 duelul cu BC CSU Sibiu, pentru locurile 5-8. Echipa de la malul Mării Negre a câştigat chiar la Sibiu, meciul decisiv, cu 110-105 (27-22, 20-22, 24-19, 19-27, 11-11, 9-4), după două reprize de prelungiri.

Cedric Earl Henderson Jr, cu 29 p, 4 rec, şi Jorden Randell Duffy, cu 26 p, 8 pd, au fost decisivi pentru victorie.

CSM CSU Constanța o va înfrunta pe CS Rapid, pentru locurile 5-6, iar CS Dinamo şi CSU Sibiu vor juca pentru pozițiile 7-8.

În duelul pentru locurile 13-14, CS Vâlcea 1924 a fost învinsă acasă de SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timişoara cu 88-73.

Seria se dispută după sistemul cel mai bun din trei partide, următoarea având loc pe Bega, în data de 7 mai.