CSM Baschet Petrolul Ploieşti şi CSM Târgu Jiu au retrogradat din Liga Națională

Petrolul Ploieşti a retrogradat
Petrolul Ploieşti a retrogradatProfimedia
CSM Baschet Petrolul Ploieşti şi CSM Târgu Jiu au retrogradat din Liga Națională de baschet masculin, după ce au pierdut meciurile jucate miercuri.

CSM Baschet Petrolul Ploieşti a fost întrecută dramatic pe teren propriu de SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timişoara, cu 87-85 (18-25, 23-15, 19-15, 15-20, 12-10), după prelungiri.

Luka Mitrovic (SCM Timişoara), cu o aruncare de două puncte când mai erau 12 secunde până al expirarea timpului regulamentar, a dus meciul în prelungiri. Tot Mitrovic a adus victoria oaspeților, cu o aruncare reuşită când mai erau 16 secunde din prelungiri, iar Veljko Brkic a ratat ultima aruncare a ploieştenilor.

Igor Kesar, cu 27 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, Luka Mitrovic, 20 p, 3 pd, şi Nikola Gajic, 10 p, 9 rec, 4 pd, au fost cei mai buni de la bănățeni, în timp ce de la gazde s-au remarcat Veljko Brkic, 31 p, 7 rec, şi Kenneth Dermont Funderburk Jr, 23 p, 6 rec, 7 pd.

SCM Timişoara a câştigat primele două meciuri ale seriei, cu 72-65 şi 74-69, pe Bega, CSM Baschet Petrolul Ploieşti l-a câştigat pe al treilea, cu 83-79, dar l-a pierdut pe al patrulea, cu 85-87 (3-1 la general).

CSM Galați a învins-o pe CSM Târgu Jiu cu 91-80 (23-24, 19-22, 19-20, 30-14), după un ultim sfert de excepție.

Marius Mihai Ciotlăuş, cu 18 p, 6 rec, 4 pd, Andrei Calenic, 13 p, 8 rec, Shakem Jaleel Johnson, 15 p, 4 rec, Ja Cor Danik Nelson, 13 p, 5 rec, 6 pd, Jan Razdevsek, 10 p, 5 rec, 5 pd, Jaylon Christopher Tate, 11 p, 3 rec, Robert Katrishen Planutis, 11 p, au pus umărul la salvarea de la retrogradare. De la gorjeni s-au evidențiat Arsenije Vuckovic, 18 p, 12 rec, Milan Luzaic, 15 p, 3 rec, şi Dimitrius Paul Underwood, 13 p, 5 rec, 6 pd.

Gălățenii au câştigat seria cu 3-1, după ce CSM Târgu Jiu s-a impus cu 82-78 în primul meci, l-a pierdut pe al doilea cu 93-94, ambele la Târgu Jiu, iar CSM Galați le-a câştigat pe ambele de pe malul Dunării, cu 87-71 şi cu 91-80.

ABC Laguna Bucureşti a retrogradat după ce a pierdut primele trei partide ale seriei cu SCM "U" Craiova.

Ultima retrogradată se va decide dintre CSM 2007 Focşani şi CS Vâlcea 1924, care sunt la egalitate, 2-2.

Miercuri, CS Vâlcea s-a impus în deplasare cu 68-59 (16-14, 13-17, 23-16, 16-12), în meciul al patrulea.

Stephaun B Branch, cu 21 p, 5 rec, Isaiah Rasheed Williams, 19 p, 3 rec, şi Peter Iwendiebo Olisemeka, cu 6 p, 19 rec, 3 pd, au fost artizanii acestui succes. De la gazde cei mai buni au fost Derryck Andre Thornton Jr, 17 p, 8 rec, Sherwood Terrell Brown, 11 p, 9 rec.

Meciul decisiv va avea loc la Râmnicu Vâlcea, pe 20 aprilie.

CS Vâlcea 1924, promovată în vara trecută, a pierdut primul meci al seriei, cu 86-93, s-a impus în al doilea, cu 111-90, apoi CSM 2007 Focşani a câştigat în fața propriilor suporteri, cu 68-64, iar CS Vâlcea a egalat situația după victoria cu 68-59.