Atalanta face spectacol și se califică în sferturile Cupei Italiei

Rasmus Hojlund a marcat golul patru al Atalantei
Rasmus Hojlund a marcat golul patru al AtalanteiProfimedia
După victoria cu 8-2 în fața Salernitanei, Atalanta a continuat cu o ploaie de goluri și în poarta Speziei, pe care a învins-o cu 5-2 în optimile de finală ale Cupei Italiei.

În minutul 12, era deja 2-0 pentru gazde, după o dublă a lui Ademola Lookman. Mai întâi atacantul a fost pe traiectoria mingii lovite cu capul de Scalvini și a împins mingea în plasă din apropierea liniei porții.

Apoi, după o combinație rapidă cu Duvan Zapata, columbianul i-a pasat la întâlnire în spatele fundașilor adverși, iar Lookman a marcat cu un șut puternic.

Spezia nu s-a descurajat și două minute mai târziu a reușit să reducă din diferență prin Ekdal, care a pătruns în interiorul suprafeței de pedeapsă și chiar dacă era marcat de un fundaș advers a expediat un șut din unghi care s-a oprit în plasa Atalantei.

În minutul 27 o altă combinație rapidă a gazdelor, l-a găsit din nou pe Zapata în poziția de servant, care i-a oferit lui Hateboer o minge asemănătoare cu cea din care a marcat Lookman, iar fundașul olandez a mărit avantajul pe tabelă.

O bâlbâială în apărarea Atalantei le-a permis oaspeților să aducă mingea în centrul careului în minutul 37, de unde Daniele Verde a șutat pe jos printre cei patru fundași care încercau să protejeze poarta și a stabilit scorul pauzei, 3-2 pentru La Dea.

În repriza secundă, Spezia a încercat să reia jocul în propriile mâini, fiind deosebit de atentă să nu acorde prea multe ocazii unei echipe a Atalantei capabile să fructifice toate oportunitățile avute. I-a reușit în prima parte a reprizei secunde, mult mai puțin în cea de-a doua.

După minutul 72, de fapt, au venit golurile care au închis definitiv partida: mai întâi cel al lui Rasmus Hojlund, apoi autogolul lui Ethan Ampadu în minutele de final.

Atalanta a semănat cu mașinăria de goluri care încânta în urmă cu câteva sezoane și poate privi cu optimism către următorul meci de campionat, cu Juventus.

În ciuda înfrângerii, Spezia, a putut pleca cu capul sus din acest meci, dovedindu-se capabilă să țină piept celor de la Dea aproape tot meciul și să cedeze doar pe final.

Pentru echipa lui Luca Gotti urmează, însă, un nou test dificil, de această dată în campionat cu AS Roma, într-o partidă programată duminică.