Arsenal trece fără probleme de Fulham/Man Utd se încurcă cu ultima clasată

Arsenal, tot mai aproape de titlu
AFP
Arsenal reușește să treacă fără probleme de Fulham și își vede de drumul către titlul Premier League, în timp ce Manchester United a reușit doar un egal cu Southampton, 0-0.

Fulham - Arsenal 0-3

Leandro Trossard a dat pasa decisivă la toate cele trei goluri marcate în prima repriză, iar Arsenal a celebrat cea de-a 100-a victorie a lui Mikel Arteta în calitate de antrenor al ”Tunarilor” cu un confortabil 3-0 în Premier League (PL) împotriva lui Fulham

După înfrângerea lui Fulham cu 3-2 în fața rivalilor din vestul Londrei, Brentford, și după ce Arsenal a rezistat joi la Lisabona, unde a remizat 2-2 în Europa League, a urmat un debut de meci echilibrat pe Craven Cottage.

Dornici să își extindă seria de 100% de victorii în derby-urile londoneze în deplasare din acest sezon, ”Tunarii” au preluat curând controlul, iar șutul lui Gabriel Martinelli a fost transformat în gol de fundașul lui Antonee Robinson, dar VAR a anulat autogolul pentru un offside.

Imediat a urmat un gol al lui Gabriel Magalhães, care a marcat cu capul din corner. Trossard a fost apoi din nou protagonistul care a creat o fază de gol și i-a ajutat pe ”Tunari” să-și dubleze avantajul după ce centrarea sa a fost trimisă de Martinelli în plasă. Apoi, Martin Ødegaard a controlat cu brio pasa lui Trossard și a reluat în colțul scurt, iar meciul s-a încheiat 3-0, scorul final fiind stabilit la sfârșitul primei reprize.

Statistică Meci
Opta by Stats Perform

Manchester United - Southampton 0-0

Manchester United a pierdut puncte pentru al doilea meci consecutiv în Premier League, în condițiile în care ”Diavolii roșii”, rămași în 10 oameni, au făcut egal cu Southampton, candidată la retrogradare, în ceea ce a fost a treia remiză a ”Sfinților” în patru sezoane pe Old Trafford.

După înfrângerea dezastruoasă din ultima deplasare împotriva rivalilor de la Liverpool, echipa lui Erik ten Hag a avut parte din nou de o repriză cu probleme, terminând prima parte în 10 oameni.

După ce inițial a primit un cartonaș galben din partea arbitrului Anthony Taylor, Casemiro a fost în cele din urmă eliminat după o verificare VAR pentru o intervenție imprudentă asupra lui Carlos Alcaraz de la Southampton.

Casemiro va rata următoarele patru meciuri, deoarece este al doilea cartonaș roșu pe care îl primește. Brazilianul nu a primit niciodată un cartonaș roșu direct când juca la Real Madrid. Acum a primit două în ultimele trei meciuri din Premier League, pentru Manchester United.

Rubén Sellés își extinde recordul impresionant în campionat la conducerea lui Southampton. Are trei din patru meciuri în care nu a fost învins, în timp ce lupta pentru supraviețuire continuă cu un punct potențial definitoriu pentru sezon pe Old Trafford.

West Ham - Aston Villa 1-1

Aston Villa a remizat 1-1 cu West Ham United pe London Stadium, punând capăt seriei de cinci victorii consecutive a celor de la Hammers în meciurile H2H din Premier League (PL) dintre cele două formații.