Arsenal a câștigat la pas derby-ul cu Chelsea
Arsenal a câștigat la pas derby-ul cu ChelseaProfimedia
Arsenal a învins-o fără drept de apel pe Chelsea în derby-ul londonez din cadrul etapei cu numărul 34 din Premier League.

Arsenal - Chelsea 5-0

Arsenal s-a distanțat în fruntea clasamentului Premier League, după ce golurile lui Kai Havertz și Ben White au ajutat echipa lui Mikel Arteta să obțină o victorie categorică în fața lui Chelsea.

Tunarii continuă dominația din meciurile directe cu Chelsea, având o singură înfrângere în ultimele 9 partide (V6, E2).

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Jucătorii lui Arteta au preluat conducerea după doar patru minute, Trossard înscriind cu un șut la colțul lung. Tunarii s-au dezlănțuit în repriza secundă. Ben White (min. 52 și 70), și Havertz (min. 57 și 65) au dus scorul la un neverosimil 5-0, care întrerupe seria lui Chelsea de opt partide fără înfrângere.

Arsenal s-a distanțat în fruntea Premier League, la trei puncte în fața lui Liverpool, care va juca miercuri la Everton și la 4 puncte de Manchester City, care are cu două partide mai puțin disputate.