Eugen Trică, după încă un meci fără victorie: "Să meargă în Liga 2!"

Eugen Trică
Eugen TricăAgerpres
Eugen Trică nu și-a menajat jucătorii după ce FCU Craiova a obținut doar un rezultat de egalitate (0-0) pe terenul lui Voluntari, deși a jucat din minutul 24 în superioritate numerică.

Chiar dacă echipa sa a dominat partida, oltenii nu au reușit să profite de jucătorul în plus și să-și adjudece toate cele trei puncte. FCU Craiova 1948 nu a mai câștigat în ultimele 13 partide, ultimul succes fiind înregistrat în luna februarie.

Eugen Trică se află la al patrulea meci ca și principal la FCU (E3, Î1), iar la finalul partidei de la Voluntari și-a criticat jucătorii.

"Explicațiile sunt simple. Am început meciul foarte bine, am dominat adversarul, i-am masat la ei în careu, am recuperat foarte repede mingea. Astăzi am dat cu piciorul unei şanse extraordinare. Echipa adversă a jucat în inferioritate numerică, nu reușim să marcăm. Vine pauza, vorbesc cu ei că trebuie să scoatem mingea la margine. Au făcut asta vreo 10 minute, după care au exagerat cu mingile în zona centrală.

Mai departe intervine inteligenţa jucătorului. Eu dacă le spun ceva la pauză şi ei nu respectă, înseamnă că e foarte grav. 4-5 situații în care trebuie să marchezi, nu o faci, înseamnă că ne merităm soarta. Eu am avut o discuţie şi i-am întrebat dacă sunt conştienţi de ocazia ratată, practic s-a jucat rămânerea în prima ligă. Dacă îşi doresc să meargă la Liga 2, să meargă la Liga 2.

Era un meci decisiv. Azi trebuia să câștigăm trei puncte, dar din păcate nu am reușit", a spus tehnicianul la finalul partidei.