Arsenal face legea în PL: 4-0 cu Everton. Liverpool își ia revanșa cu Wolves

Arsenal s-a impus cu 4-0 în fața lui Everton
Arsenal s-a impus cu 4-0 în fața lui EvertonAFP
Arsenal Londra s-a impus cu 4-0 în fața lui Everton, într-un meci restant contând pentru etapa a 7-a din Premier League (PL) și s-a distanțat la cinci puncte în fruntea campionatului. Liverpool a câștigat cu 2-0 pe Anfield contra celor de la Wolves și a redus la șase puncte diferența față de locurile de Liga Campionilor.

Arsenal - Everton 4-0

Arsenal a făcut instrucție cu Everton pe Emirates Stadium. După ce au pierdut cu 1-0 deplasarea de pe Goodison Park din urmă cu câteva săptămâni, ”Tunarii” au intrat în meci deciși să își ia revanșa.

Echilibrul s-a rupt, însă, abia spre finalul primei reprize când Saka (40) și Martinelli (45+1) au stabilit o diferență confortabilă pe tabela de marcaj.

După primirea golurilor, Everton a fost o simplă figurantă și majorarea scorului a fost doar o chestiune de timp.

Mai întâi Odegaard a dus scorul la 3-0 în minutul 70, pentru ca Martinelli să facă dubla cu nouă minute înainte de final.

Arsenal obține trei puncte vitale în cursa pentru titlul din Premier League și s-a distanțat la cinci lungimi de principala urmăritoare, Manchester City.

Statistica partidei Arsenal - Everton
Statistica partidei Arsenal - EvertonOpta by StatsPerform

Liverpool - Wolves 2-0

Liverpool s-a chinuit o mare parte a întâlnirii cu Wolverhampton de pe teren propriu, dar în cele din urmă a reușit să spargă gheața și să obțină toate cele trei puncte.

”Cormoranii” au crezut că au reușit să deschidă scorul în minutul 66, când Darwin Nunez a introdus mingea în plasă, dar golul a fost anulat pentru un fault în faza de construcție.

Șapte minute mai târziu, Van Dijk avea să modifice pentru prima oară tabela, iar Salah a stabilit scorul final în minutul 77 după o pasă a lui Tsimikas.

Liverpool a urcat pe locul 6, cu 39 de puncte, la șase lungimi distanță de poziția a patra ocupată momentan de Tottenham Hotspur.