Anglia - Senegal 3-0 ”Cei trei lei” mai puternici decât ”Leii din Taranga”

Bukayo Saka a fost unul dintre cei mai buni oameni ai englezilor
Bukayo Saka a fost unul dintre cei mai buni oameni ai englezilorOpta by Stats Perform/AFP
Anglia a făcut o demonstrație de forță și a învins Senegal cu un scor de neprezentare (3-0) pe stadionul Al Bayt, asigurându-și calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. A fost, totodată, o victorie care a menținut intact recordul de invincibilitate al englezilor împotriva națiunilor africane la cel mai mare turneu de fotbal.

Gareth Southgate și Aliou Cissé se vor fi așteptat ca echipele lor să joace cu inimă de leu, deși ambii au avut parte de o primă sperietură în momentul în care Boulaye Dia a pătruns prin apărarea engleză, înainte ca Bukayo Saka să fie aproape să-l deposedeze pe Abdou Diallo în propriul careu.

”Cei Trei Lei” au început apoi să controleze încet-încet partida și să mențină o posesie prelungită.

Cu toate acestea, Senegal a fost cea care a avut cea mai mare ocazie a primei jumătăți de oră, când șutul lui Dia a fost blocat de Stones, iar mingea a ricoșat la Ismaïla Sarr, care a tras mult peste poartă, speriat probabil și de intervenția disperată a lui Pickford.

Tot Dia a fost protagonist și câteva minute mai târziu, când șutul său din interiorul careului l-a forțat pe Pickford să aibă prima mare intervenție a partidei.

După ce a trecut cu bine peste aceste câteva minute de degringoladă în apărare, Anglia a arătat ca o mare echipă care știe să gestioneze momentele dificile, ba chiar poate să le întoarcă în favoarea sa.

O pasă subtilă a lui Jude Bellingham a infiltrat mingea pe culoar pentru Jordan Henderson care a finalizat cu sânge rece.

Zonele în care a activat Jordan Henderson
Zonele în care a activat Jordan HendersonOpta by Stats Perform

După ce în precendentele două meciuri nu au reușit să marcheze în prima repriză, englezii au avut nevoie de doar 10 minute pentru a-și dubla avantajul înainte de pauză.

Un contraatac pornit din apropierea propriului careu a dus mingea de la Bellingham către Foden, care l-a găsit apoi singur-singurel pe căpitanul Harry Kane, care a șutat imparabil și a marcat primul său gol de la această Cupă Mondială.

Aliou Cissé a răspuns la această dublă lovitură cu o schimbare triplă la pauză, dar nu a reușit să schimbe cursul jocului.

O lovitură șireată a lui Kane l-a întrebuințat serios pe Édouard Mendy, care a reținut în doi timpi, iar câteva minute mai târziu, Foden l-a depășit pe Youssouf Sabaly, iar centrarea sa l-a găsit pe Saka într-o poziție ideală pentru o finalizare minunată, care a liniștit definitiv apele pentru echipa lui Southgate.

Anglia se califică în sferturile de finală unde va întâlni campioana mondială în exercițiu, Franța.

Englezii au până acum la acest turneu final trei meciuri fără gol primit și 12 reușite în total.

De cealaltă parte, Senegal s-a alăturat Nigeriei și Ghanei ca a treia națiune africană care se califică de două ori în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale.

Statistica din Anglia - Senegal
Statistica din Anglia - SenegalOpta by Stats Perform

Vezi mai joc principalele momente din Anglia - Senegal

Min 90+4 Final de meci. Anglia se califică la pas în sferturile de finală.

Min 90 Arbitrul de rezervă arată 4 minute suplimentare.

Min 85 Un final liniștit de partidă. Naționala senegaleză este resemnată, iar cea engleză este probabil deja cu gândul la sfertul de finală cu Franța.

Min 75 Am intrat în ultimul sfert de oră al unei partide care, după un start lent, s-a ridicat în cele din urmă la așteptările unei optimi de finală a Cupei Mondiale.

Min 65 Primele schimbări la englezi. Ies Foden și Saka. Intră Rashford și Grealish.

Min 57 GOOOL ANGLIA!!! Bukayo Saka reia în plasă o centrare perfectă a lui Foden. Meciul pare jucat.

Min 55 Harry Kane trage puternic de la mare distanță. Mendy reține în doi timpi.

Min 54 Bukayo Saka primește o pasă de la Kane, pătrunde în careu, dar trage mult peste poartă

Min 46 A început repriza a doua

Cum s-a desfășurat prima repriză în Anglia-Senegal
Cum s-a desfășurat prima repriză în Anglia-SenegalOpta by Stats Perform

PAUZĂ

Min 45+3 GOOOL ANGLIA!!! Harry Kane dublează avantajul după un contraatac școală al englezilor.

Min 45 Vom avea două minute suplimentare pentru prima repriză

Min 43 O altă Anglie după gol, mult mai periculoasă. Luke Shaw pătrunde în careu, dar centrarea sa este respinsă în corner de senegalezi

Min 39 GOOOL ANGLIA!!! Henderson marchează pentru Albion după o pasă a lui Bellingham

Min 31 Dia vrea să ne contrazică. După ce a recepționat o pasă de la Ismaila Sarr, atacantul Salernitanei a șutat din șase metri, dar Pickford a avut un reflex de zile mari

Min 30 Până acum Anglia-Senegal candidează la cel mai plictisitor meci al optimilor de finală. Să vedem dacă va candida la acest titlu pentru întregul turneu.

Min 23 Ocazie pentru Senegal. Dia nu poate relua decisiv de lângă Stones, dar mingea ajunge la Sarr care din câțiva metri șutează peste poartă.

Min 20 Nicio ocazie notabilă până acum în această partidă.

Min 10 Un început de partidă destul de liniștit. Doar câteva încercări de ambele părți care aveau un potențial periculos, dar fără să își valorifice potențialul.

Min 1 A început partida. Senegal a avut lovitura de începere.

Idrissa Gueye lipsește din primul ”11” al Senegalului, în locul lui fiind introdus Nampalys Mendy. Krepin Diatta intră în locul lui Pape Gueye. Pentru Anglia, Jordan Henderson își păstrează locul în echipa de start, la fel ca și Kyle Walker. În față, Bukayo Saka intră în locul lui Marcus Rashford, Raheem Sterling fiind absent din motive personale.

Anglia: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Shaw, Henderson, Rice, Bellingham, Saka, Kane, Foden

Senegal: Edouard Mendy, Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs, Ciss, Nampalys Mendy, Ndiaye, Diatta, Ismaila Sarr, Dia.

Preview

“Se întoarce acasă” s-a strigat din nou după ce Anglia a câștigat grupa de la Cupa Mondială pentru prima dată din 2006 încoace (2-1-0) datorită unei victorii cu 3-0 împotriva vecinilor din Țara Galilor.

Cu cele nouă goluri acumulate până acum, care reprezintă deja al doilea cel mai mare număr de goluri pe care le-au marcat în orice turneu final, inclusiv în meciurile eliminatorii, devine greu de ignorat atmosfera specială din jurul echipei lui Gareth Southgate, care ar putea depăși performanța de la Campionatul European, când a jucat finala, și ar putea pune capăt unei așteptări de 56 de ani pentru un trofeu internațional major.

Southgate a fost mulțumit în mod deosebit de modul în care jucătorii săi au păstrat disciplina și au gestionat presiunea în fața unei mari mulțimi de fani englezi, iar așteptările vor fi și mai mari în această confruntare din optimi împotriva unei echipe din Senegal care își construiește propria campanie de "basm".

Anglia va trebui să tempereze puțin aceste așteptări, dar după ce a marcat cel de-al 100-lea gol al său într-o finală de Cupă Mondială în victoria împotriva Țării Galilor, iar 21 dintre aceste goluri au fost marcate în această ediție și în cea precedentă din 2018, pare să fie mai aproape ca niciodată de un titlu care pare mereu să îi scape printre degete.

Se aștepta de mult timp ca ultimul meci dintre Senegal și Ecuador să fie cel care va determina cine va revendica al doilea loc de calificare din Grupa A și exact așa s-a și întâmplat.

Senegal a compensat pentru finalul dezastruos din meciul cu Țările de Jos prin victoria cu 2-1 în fața Ecuadorului, alăturându-se astfel Nigeriei și Ghanei ca a treia națiune africană care se califică în fazele eliminatorii a două turnee finale și va încerca să devină prima națiune africană care învinge Anglia la Cupa Mondială (ANG: V4, E3).

După ce au ratat optimile din 2018 din cauza clasamentului "fair-play", pare potrivit și meritat ca cel care le-a fost căpitan în optimile din 2002, Aliou Cissé, să fie la conducere la exact doi ani după ce eroul din victoriile Senegalului împotriva Franței și Uruguayului în 2002, Papa Bouba Diop, a murit prematur.

Jucători de urmărit: Într-o altă paralelă cu 1966, englezul Marcus Rashford a devenit primul jucător de la Manchester United de la Bobby Charlton încoace care a marcat trei goluri la un turneu major pentru Anglia cu dubla sa împotriva Țării Galilor. Încrederea Senegalului a fost ilustrată de penalty-ul bătut de Ismaïla Sarr fără să se uite împotriva Ecuadorului, al cincilea său gol marcat pentru club sau națională de la începutul lunii octombrie.

Statistică interesantă: În primele cinci meciuri din acest turneu (înainte de Costa Rica - Germania) de pe stadionul acoperit Al Bayt s-au înregistrat două sau mai puține goluri, inclusiv remiza 0-0 a Angliei cu SUA.

Trivia Cupa Mondială: Southgate a acumulat mai multe victorii (11) la turneele finale ale Cupei Mondiale sau ale Campionatelor Europene decât orice alt selecționer al Angliei.