Ecuador - Senegal 1-2. Africanii ajung în optimile de finală după 20 de ani

Ecuador - Senegal 1-2. Africanii ajung în optimile de finală după 20 de aniOpta by Stats Perform/AFP
Senegal și-a asigurat calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale cu o victorie spectaculoasă, 2-1 în fața Ecuadorului - prima victorie în fața unei echipe sud-americane la cea mai importantă competiție fotbalistică.

Ecuadorul se afla în pole position pentru calificare înainte de meci, un rezultat de egalitate fiind suficient pentru a se califica în fazele eliminatorii.

Sud-americanii au părut, însă, copleșiți de miză și au început partida fără incisivitate, cedându-le inițiativa adversarilor.

Senegalezii nu s-au lăsat prea mult invitați la atac și au avut prima mare ocazie după doar trei minute de joc, când Idrissa Gueye a tras puțin pe lângă poartă din interiorul careului.

Cinci minute mai târziu, africanii au irosit o altă mare ocazie prin Boulaye Dia, care a ratat de puțin ținta adversă.

Ecuadorienii au părut să ignore aceste semnale de alarmă și au continuat să se apere în preajma careului, fără să se aventureze foarte mult în atac.

Asta i-a costat în finalul primei reprize, când Ismaïla Sarr, care a reprezentat o amenințare constantă pe flancul stâng pentru Senegal, a pătruns în careu printre fundașii adverși, care nu l-au putut opri decât printr-o intervenție neregulamentară.

Arbitrul de centru a indicat punctul cu var și același Sarr a transformat cu calm lovitura de pedeapsă.

Africanii au intrat la cabină cu un avantaj care le asigura calificarea în optimile de finală. Urmau, însă, alte 45 de minute de joc în care era de așteptat ca Ecuadorul să propună o altă partitură.

Așteptări inutile, pentru că sud-americanii au ieșit de la vestiare cu atitudinea unei echipe care joacă un meci amical, nu un meci decisiv pentru calificarea în optimile Cupei Mondiale.

Sud-americanii s-au chinuit o jumătate de repriză să pună în pericol poarta adversarilor, însă fără succes.

Salvarea a părut să vină dintr-o fază fixă. În minutul 67, Félix Torres a deviat cu capul o centrare venită din corner, iar mingea a ajuns la Moisés Caicedo, care a împins balonul în plasă din apropierea liniei porții. Ecuador era din nou calificată.

Bucuria sud-americanilor a fost, însă, de scurtă durată. Mai exact de doar trei minute.

O lovitură liberă a Senegalului a dus mingea în interiorul careului, de unde căpitanul Kalidou Koulibaly a reluat puternic și a marcat primul său gol la națională, învingându-l pe un Hernan Galindez neajutorat.

Ecuadorul a forțat egalarea în minutele de final, dar a propus prea puțin, prea târziu. Defensiva senegaleză s-a mobilizat exemplar și nu a mai permis niciun șut pe poartă până la ultimul fluier al arbitrului.

Naționala africană se impune cu 2-1 și termină Grupa A pe locul al doilea, care le conferă o calificare meritată în optimi pentru prima oară după 20 de ani.

Clasament final Grupa A
Clasament final Grupa AFlashscore

Cele mai importante momente din Ecuador - Senegal 1-2

Min 96 FLUIER FINAL!!! SENEGAL SE CALIFICĂ ÎN OPTIMILE DE FINALĂ DUPĂ 20 DE ANI DE AȘTEPTARE! O calificare meritată de africani care au controlat partida de la un capăt la altul.

Statistica din Ecuador - Senegal
Statistica din Ecuador - SenegalOpta by Stats Perform

Min 95 O ultimă schimbare pentru senegalezi. Dia este împins cu forța în afara terenului de ecuadorieni. În locul lui intră P. Cisse

Min 92 Corner pentru Ecuador. Senegalezii resping fără probleme.

Min 90 Arbitrul de rezervă indică cel puțin 6 minute de prelungire.

Min 88 Ultimele minute de speranță pentru ecuadorieni. Atacurile lor par, însă, lipsite de vlagă.

Min 83 Dia șutează puternic din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min 76 Ecuadorienii o iau de la capăt, probabil demoralizați de golul rapid al adversarilor. Plata șutează de la aproximativ 11 metri, dar fără forță și portarul reține fără probleme.

Min 70 GOOOL Senegal! Koulibaly reia puternic din interiorul careului și marchează primul său gol la națională, unul care îi poate duce pe africani în optimi.

Min 67 GOOOL Ecuador! Sud-americanii au vrut să ne contrazică și marchează din fază fixă. Caicedo reia în plasă după un corner deviat către colțul lung.

Min 65 Nicio ocazie mare de gol în primele 20 de minute ale reprizei secunde. Atitudinea sud-americanilor pare una potrivită mai degrabă pentru un meci amical, decât pentru un meci decisiv pentru optimile Cupei Mondiale.

Min 54 Ecudorienii au început timid repriza a doua, deși au nevoie de un gol pentru a reintra în cărțile calificării. Senegal este acum echipa care așteaptă atacurile adversarului și pândește declanșarea unui contraatac periculos.

Min 46 A început repriza a doua. Cifuentes și Sarmiento au intrat pe teren în locul lui Gruezo și Franco. Vor putea sud-americanii să revină în meci?

PAUZĂ

Senegalul conduce la pauză prin penalty-ul transformat de Ismaila Sarr, un gol meritat din plin după jocul ofensiv etalat în prima repriză. Sarr, Idrissa Gueye și Boulaye Dia au avut mai multe ocazii înainte de golul reușit din penalty.

Senegal a fost echipa care a atacat mai mult
Senegal a fost echipa care a atacat mai multOpta by Stats Perform

În acest moment, Senegal merge mai departe dacă scor rămâne nemodificat, ceea ce înseamnă că Ecuadorul va trebui să facă ceva ce nu a putut face pe parcursul primelor 45 de minute - să tragă pe poartă.

Min 45+6 Pauză în Ecuador - Senegal. Sud-americanii au avut până acum o prestație slabă care i-a costat. Senegal intră la cabine cu o mână pe calificare.

Min 45 Arbitrul arată cel puțin 6 minute de prelungire

Min 43 GOOOL Senegal! Ismaila Sarr execută cu sânge rece lovitura de pedeapsă și deschide scorul! La acest scor africanii sunt în optimile de finală.

Unde trage Ismaila Sarr?
Unde trage Ismaila Sarr?Opta by Stats Perform

Min 42 PENALTY pentru Senegal!!! Ismaila Sarr pătrunde în careu unde este trântit la pământ de un fundaș ecuadorian.

Min 37 Ciss reia cu capul o centrare venită dintr-o lovitură liberă, dar mingea cade pe plasa porții ecuadoriene.

Min 34 După un start ceva mai avântat al senegalezilor, partida a intrat într-o perioadă de acalmie în care mingea stă mai mult la mijlocul terenului.

Min 29 Sarr centrează, dar Ndiaye reia slab și mingea ajunge în brațele portarului Galindez

Min 24 Ismaila Sarr recuperează o minge în preajma careului advers și șutează cu efect. Mingea este respinsă în corner.

Min 21 Partida este întreruptă din cauza accidentării ecuadorianului Preciado

Min 19 Ecuador se apără grupat și le oferă posesia senegalezilor care sunt nevoiți să atace pentru a înscrie. Sud-americanii au țâșnit de câteva ori pe contra-atac dar fără să fie cu adevărat periculoși.

Min 13 Atmosfera pe stadionul Khalifa International este una de mare meci. Multă culoare și mult zgomot în duelul dintre Africa și America de Sud.

Min 11 Centrare periculoasă în fața porții, însă niciun senegalez nu reușește să ajungă la întâlnire. Ecuadorienii resping în corner.

Min 8 O nouă ocazie imensă cu Senegal în prim-plan. Dia primește o minge în spatele apărării adverse, dar șutează pe lângă poartă în situație unu-la-unu cu portarul.

Min 3 Ocazie uriașă pentru Senegal. Șutul lui Idrissa Gueye șterge plasa laterală a porții ecuadoriene

Min 1 Începe partida. Primul atac este al sud-americanilor.

PRE-MECI

Mai sunt câteva minute până când vom afla cine va juca în weekend în optimile de finală. În acest meci, Ecuadorul are avantaj, având nevoie de doar un punct pentru a-și asigura calificarea.

Pentru Senegal misiunea este clară - învinge și va avansa în runda următoare. Există o situație foarte puțin probabilă în care acest meci se termină egal, iar Qatar obține o victorie la scor care să elimine naționala Țărilor de Jos, însă am vorbi despre un miracol în acest caz.

Echipele de start

Ecuador: Hernan Galindez, Pervis Estupinan, Piero Hincapie, Felix Torres, Angelo Preciado, Carlos Gruezo, Moises Caicedo, Alan Franco, Enner Valencia, Michael Estrada, Gonzalo Plata

Senegal: Edouard Mendy, Abdou Diallo, Ismail Jakobs, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly, Pape Gueye, Pathe Ciss, Ismaila Sarr, Idrissa Gueye, Iliman Ndiaye, Boulaye Dia

Preview

Ecuador și Senegal se întâlnesc pe stadionul Khalifa International din Doha, cu o capacitate de 45.000 de locuri, într-o confruntare în care miza este calificarea în optimile de finală și un alt meci disputat pe această arenă, ambele formații având încă șanse de a ocupa primul loc în grupa A.

Ecuador pare să dețină atuurile în acest meci, pentru a trece în faza eliminatorie având nevoie doar de o remiză sau de o a treia partidă fără gol primit în patru meciuri de la Cupa Mondială.

După ce a devenit prima echipă din ultimii 52 de ani care a învins echipa gazdă în meciul de deschidere al unei Cupe Mondiale (2-0 împotriva Qatarului), Ecuadorul a continuat să fie în centrul atenției, obținând un punct în fața triplei vicecampioane Olanda, 1-1 în al doilea meci al grupei.

Golul egalizator al lui Enner Valencia împotriva olandezilor a apropiat naționala sa de o a doua calificare în fazele eliminatorii, la doar a patra prezență din istorie la turneul final, după debutul din 2002.

În urma victoriei cu 3-1 în fața Qatarului, Senegal este acum singura echipă africană care a contribuit vreodată la eliminarea unei gazde a Cupei Mondiale.

Ei trebuie să câștige din nou pentru a păstra recordul perfect în meciurile directe împotriva Ecuadorului (2-0-0) sau debutul lor din 2002, când au trecut de faza grupelor, va rămâne singura performanță de acest gen.

Acea calificare a fost obținută la limită după o remiză în care Senegal a condus cu 3-0 la pauză în fața unei alte naționale sud-americane (Uruguay), iar actualul selecționer, Aliou Cissé, a fost căpitanul acelei echipe

Poate că aceste cicatrici psihologice l-ar putea face pe Cissé să prefere o formulă defensivă dacă Senegal va reuși să preia conducerea în meci.

Istoria recentă ar putea să-i sperie, însă, pe ”Leii din Teranga”, care au pierdut puncte după ce au deschis scorul în singura lor confruntare anterioară împotriva celei mai prost cotate echipe (care nu este gazdă) dintr-o grupă a Cupei Mondiale, 2-2 vs Japonia în 2018.

O situație similară ar face ca Senegal să aibă nevoie de o victorie improbabilă a Qatarului la minimum două goluri în fața Țărilor de Jos, în cealaltă partidă a Grupei A.

Jucători de urmărit: Fundașul ecuadorian Angelo Preciado are o pasă de gol la Qatar 2022 până acum, dar sarcina sa principală aici va fi să-l oprească pe Boulaye Dia.

La doar șase ani după ce a fost respins de echipa galeză Airbus UK, acesta a deschis scorul în victoria Senegalului cu Qatar, iar africanii au obținut prima lor victorie la o Cupă Mondială la o diferență mai mare de un gol.

Statistică interesantă: Senegal a primit gol după minutul 70 în fiecare dintre ultimele șase meciuri din faza grupelor Cupei Mondiale.

Trivia Cupa Mondială: Cuvântul "Teranga" din porecla Senegalului este de origine etnică Wolof și înseamnă ospitalitate.