Ana Bogdan, învinsă în primul tur la Charleston după ce a luat primul set

Ana Bogdan, învinsă în primul tur la Charleston
Ana Bogdan, învinsă în primul tur la CharlestonProfimedia
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de italianca Elisabetta Cocciaretto cu 2-6, 6-1, 7-6 (8/6), marți, în prima rundă a turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari.

Ana Bogdan (31 ani, 66 WTA) s-a înclinat după două ore şi 23 de minute.

Românca s-a impus fără drept de apel în primul set, cu 6-2, dar apoi l-a pierdut la fel pe al doilea, cu 1-6. Ana Bogdan a dominat setul decisiv şi a condus cu 2-0, 3-1 şi 5-3, dar Cocciaretto (23 ani, 56 WTA) a luat trei game-uri la rând şi a avut o minge de meci la 6-5.

În tiebreak, italianca a început în forță şi a avut 3-0, dar Ana Bogdan a întors scorul după cinci puncte consecutive, 5-3. Cocciaretto a câştigat apoi trei puncte la rând (6-5), impunându-se cu 8-6.

Ana Bogdan o învinsese pe Elisabetta Cocciaretto (23 ani, 56 WTA), în 2021, în primul tur la Roland Garros, cu 6-1, 6-3, la primul lor duel.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 5.540 de dolari şi un punct WTA.

Ana Bogdan are patru înfrângeri consecutive în circuit, serie începută în finala turneului Transylvania Open.