Acuze după finalul dramatic de la Marseille. „Știau, dar nu ne-au spus”

Acuze după finalul dramatic de la Marseille. „Știau, dar nu ne-au spus”Profimedia
Antrenorul principal al echipei Marseille, Igor Tudor, a dezvăluit că jucătorii săi nu i-au putut auzi indicațiile în ultimele secunde ale partidei cu Tottenham, pierdută cu 2-1 în Liga Campionilor.

La scorul de 1-1, Marseille era calificată în Europa League prin intermediul locului trei din Grupa D, deoarece în celălalt meci al grupei Sporting era condusă cu 2-1 de Eintracht Frankfurt.

Jucătorii francezi au ales însă să forțeze victoria care le-ar fi permis să treacă peste Spurs în clasament și să se califice în optimile Champions League, în loc să conserve locul trei.

Mișcare s-a întors împotriva lor, deoarece linia defensivă a fost surprisă de un contra-atac englez chiar la ultima fază a meciului, golul lui Hojbjerg consemnând eliminarea din Europa pentru OM.

Chiar înaintea golului, într-un moment aproape de panică, antrenorul francezilor Igor Tudor a fost văzut alergând pe teren, încercând să dea indicații jucătorilor săi.

"Le-am spus să stea în spate, să nu forțeze, dar nu au auzit. Nu au auzit, pentru că era foarte mult zgomot.  A fost o confuzie în ultimul minut. Nu a fost vorba de rezultate, ci de faptul că le-am spus să stea pe loc, să nu meargă cu totul în sus", a declarat Tudor pentru RMC Sport.

De cealaltă parte, jucătorii lui OM acuză banca tehnică că nu le-a transmis situația din cealaltă confruntare, ei crezând că sunt oricum eliminați din ambele competiții.

„Noi pe teren nu știam, dar pe bancă oamenii știau. A fost o lipsă de comunicare. Noi am forțat până la capăt, dar nu știam. A fost o greșeală”, a declarat presei Chancel Mbemba, fundașul lui OM care le-a dus pe gazde în avantaj la pauză.