Suspans până în ultimul minut în grupa D: La pauză calificați, la final eliminați. Napoli, prima înfrângere a sezonului

Tottenaham s-a calificat de pe primul loc al grupei D
Tottenaham s-a calificat de pe primul loc al grupei DProfimedia
Marți seara au fost stabilite clasamentele primelor patru grupe din Liga Campionilor.

Înaintea începerii partidelor se cunoșteau deja echipele calificare la trei din cele patru grupe. În grupa D, cea mai echilibrată din istoria Champions League, suspansul a fost maxim. Toate cele patru echipe Tottenham, Eintracht Frankfurt, Sporting Lisabona și Marseille aveau șanse la primele două locuri.

Grupa D: Sporting și Marseille, eliminate în repriza secundă

Sporting Lisabona a condus la pauză cu 1-0, rezultat care o califica în optimile Champions League de pe primul loc al grupei. Nemții au reușit însă să revină în partea secundă și au întors scorul prin golurile marcate de Kamada din penalty (62) și Kolo Muani R. (72).

Sporting Lisabona - Frankfurt 1-2

În cealaltă partidă a grupei a avut loc un scenariu identic. Francezii au condus la pauză cu 1-0, după ce Mbemba Ch. a deschis scorul în prelungiri, 45+2. La acest scor, francezii erau calificați alături de Sporting. A doua repriză a schimbat însă clasamentul final. Londonezii au revenit în cărțile calificării în minutul 54, când Lenglet a egalat. Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei, Hojbjerg marcând golul care o trimite pe Tottenham pe primul loc al grupei D. Golul din prelungiri i-a costat mult pe francezi, care au pierdut astfel și locul 3 din grupă, care îi asigura calificarea în Europa League.

Marseille - Tottenham 1-2

Grupa A: Liverpool administrează prima înfrângere pentru Napoli

Liverpool și Napoli erau deja calificare înaintea derby-ului de pe Anfield. Singura șansă ca Liverpool să o detroneze pe Napoli era dacă reușea o victorie la minimum trei goluri diferență, deoarece în mașa tur a pierdut în Italia cu 4-1.

Napoletanii au înscris primii, însă golul a fost anulat de VAR, pentru un offside milimetric. Salah a dechis scorul în minutul 85, iar Nunez a stabilit scorul final, 2-0, în prelungiri (90+8). Aceasta este prima înfrângere a sezonului pentru Napoli, care a înregistra victorii pe linie în Champions League, în timp ce în campionat are 10 victorii și 2 rezultate de egalitate.

Liverpool - Napoli 2-0

În celălalt meci al grupei, Ajax s-a impus fără probleme pe terenul scoțienilor de la Rangers și s-a calificat în Europa League.

Glasgow Rangers - Ajax 1-3

Grupa B

Forma slabă arătată de Atletico Madrid în acest sezon de Champions League a continuat și în ultima etapă a Grupei B din Liga Campionilor. Elevii lui Simeone nu au reușit să obțină un rezultat pozitiv în deplasarea de la Porto și au fost depășiți de Leverkusen, care a obținut un egal pe teren propriu cu FC Brugge.

Porto - Atletico Madrid 2-1

Bayer Leverkusen - FC Brugge 0-0

Grupa C: Bayern Munchen, victorii pe linie

Ambele partide din Grupa C nu au mai avut mize, deoarece clasamentul final nu mai putea fi schimbat. Chiar dacă a avut parte de adversari de marcă, Inter și Barcelona, bavarezii au reușit să se califice cu număr maxim de puncte și un golaveraj de invidiat, 18-2. În ultimul meci din grupă, Bayern a dispus pe teren propriu de Inter, scor 2-0.

În cealată partidă, Barcelona a reușit să se impună cu 4-2 pe terenul Viktoriei Plzen.

Bayern Munchen - Inter 2-0

Viktoria Plzen - Barcelona 2-4