AC Milan vrea victoria în meciul cu Salernitana. Statistici și probabilitate victorie

AC Milan are nevoie de victorie pentru a egala la puncte rivala Inter
AC Milan are nevoie de victorie pentru a egala la puncte rivala InterAFP
AC Milan dispută luni seara ultima partidă din cadrul etapei cu numărul 26 din Serie A.

După ce au reușit calificarea în sferturile de finală Champions League pentru prima dată din sezonul 2011/12, AC Milan revine în Serie A unde are nevoie de puncte în lupta pentru locurile 2-4.

Două victorii "la zero" pe teren propriu în campionat ar trebui să le insufle încredere campionilor în exercițiu, la fel ca și victoria în toate cele trei întâlniri anterioare pe teren propriu cu Salernitana. Fiecare dintre acestea, inclusiv prima în 1948, au avut loc pe San Siro, deși Milan face presiuni pentru a se muta și își intensifică planurile de a construi un nou stadion de ultimă generație, numindu-l în această săptămână "fundamental pentru viitorul clubului".

Ultimele rezultate directe
Ultimele rezultate directeFlashscore

Salernitana are un obiectiv pe termen mult mai scurt; evitarea retrogradării în acest sezon, și se află pe drumul cel bun după o remiză fără goluri cu Sampdoria în ultima etapă, care i-a ținut departe de zona retrogradării. Portarul Guillermo Ochoa a jucat un rol important în recenta revenire (V1, E1) și se pare că suscită interesul ambelor cluburi din Milano ca o potențială achiziție de vară!

După severa înfrângere din luna ianuarie, 8-2 în deplasarea de la Atalanta, Salernitana a dat un randament mult mai bun în ultimele trei deplasări (V1, E1, Î1).

Probabilitate victorie
Probabilitate victorieOpta by Stats Perform

Jucători de urmărit: Ultimele zece goluri competitive ale lui Divock Origi au sosit după pauză, în timp ce ambele sale goluri din Serie A, din acest sezon, au fost marcate pe San Siro. Veteranul lui Salernitana, Antonio Candreva, ar putea savura o revenire pe San Siro, unde a contribuit direct la cinci goluri împotriva lui Milan în timp ce juca pentru Lazio și Inter (G2, A3).

Statistică interesantă: Niciunul dintre ultimele șase meciuri de campionat ale lui Milan nu a avut un gol înainte de minutul 15 (V3, Î3).